Spalone włosy to najczarniejszy scenariusz koloryzacji i stylizacji pukli. Taki efekt nieudanych zabiegów może być szczególnie uciążliwy dla osób, które przywiązują dużą wagę do wyglądu swojej fryzury. Aby przywrócić zdrowy wygląd zniszczonym puklom, potrzebna jest szczególna, systematyczna pielęgnacja. Jak zatem polepszyć kondycję pasm i czy rzeczywiście istnieje ratunek dla spalonych włosów?
Po czym poznać, iż włosy są spalone?
Spalone włosy bardzo łatwo rozpoznać. Są one bowiem niezwykle łamliwe, delikatne, suche i szorstkie w dotyku, a ich końcówki – rozdwojone. W skrajnych przypadkach mogą dosłownie kruszyć się i odpadać choćby przy dotknięciu ich ręką. Takie pukle bardzo trudno jest zapuścić. Mają one także dużą tendencję do puszenia się i elektryzowania – ze względu na swoją wysokoporowatą strukturę. Spalone włosy są także matowe i zdecydowanie nie wyglądają zdrowo.
Ratowanie spalonych włosów. Jak je pielęgnować na co dzień?
Aby zregenerować mocno zniszczone włosy należy także trzymać się kilku zasad pielęgnacji kosmyków na co dzień:
- Koniecznie zrezygnuj z wszelkich urządzeń do stylizacji, które oddziałują na pasma wysoką temperaturą. Na jakiś czas zapomnij o stosowaniu prostownicy, lokówki czy karbownicy.
- Jeśli to możliwe – pozostawiaj włosy do samoistnego wyschnięcia. jeżeli zaś zależy Ci na czasie – wybieraj chłodny lub letni nawiew, zrezygnuj natomiast z gorącego.
- Przed wyjściem w słoneczny dzień lub używając suszarki do włosów z letnim nawiewem – zawsze stosuj kosmetyki termoochronne.
- Stawiaj na suszarki z funkcją jonizacji, która domyka łuski włosów. Mimo iż efekt jest nietrwały – bowiem jedynie kosmetyczny – można wzmocnić go używaniem odpowiednich kosmetyków.
- Stawiaj na odbudowę i nawilżanie, a także zabezpieczenie przed utratą wilgoci – czyli w pielęgnacji zachowaj równowagę PEH. Innymi słowy – zapewnij swoim puklom dawkę protein, emolientów i humektantów. Wskazane będzie używanie masek i odżywek o działaniu regenerującym, a także odbudowującym – np. tych keratynowych, które mają za zadanie uzupełnić w strukturze pasm ubytki.
- Podczas mycia włosów używaj letniej bądź chłodnej wody – nigdy gorącej, która może osłabić pukle i otworzyć ich łuski.
- Zabezpieczaj pasa specjalnymi olejkami lub mleczkami, które stworzą wokół struktury włosów powłokę ochronną, która zabezpieczy kosmyki przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
- Regularnie podcinaj końcówki, co z czasem ułatwi zapuszczenie włosów.
Spalone włosy po rozjaśnianiu
Najczęstszą przyczyną spalenia włosów jest ich nieodpowiednie rozjaśnianie spowodowane doborem złej farby, w tym tej o niskiej jakości; niewłaściwe zastosowanie rozjaśniacza lub zbyt długi czas trzymania produktów koloryzujących na puklach. jeżeli musisz zmierzyć się z tym przykrym problemem – nie czekaj ani chwili, tylko przystąp do działania! Poniżej opisaliśmy skuteczne sposoby pielęgnacji spalonych włosów.
Jak nawilżyć spalone włosy?
Nie jest tajemnicą, iż spalone włosy potrzebują naprawdę głębokiego nawilżenia. Czym zatem je pielęgnować? Istnieją zarówno domowe sposoby, jak i te profesjonalne. Pomóc mogą m.in. specjalistyczne kosmetyki pełne wartościowych składników aktywnych i odżywczych. Poniżej po krótce opiszemy wybrane profesjonalne produkty, które ułatwią nam ratowanie pukli:
Regeneracja spalonych włosów – zacznij od szamponu
Jeśli Twoje pukle uległy poważnym zniszczeniom i przesuszeniu należy zacząć od podstawowych produktów, takich jak odpowiedni szampon nawilżający. W sklepie fryzjerskim Trena.pl znajdziesz szeroką ofertę tego typu produktów. Po które z nich warto sięgnąć?
Lisap Milano Bond Saver Lisaplex to szampon, który ma za zadanie nie tylko delikatnie oczyścić kosmyki, ale także odbudować ich strukturę. Kosmetyk ten zawiera w swoim składzie roślinne proteiny, które uzupełniają ubytki we włosach. Szampon ten można używać także po zabiegach chemicznych. Kosmetyk w znacznym stopniu uelastycznia pasma, nadaje im miękkość i zwiększa odporność na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Przeciwdziała także puszeniu i elektryzowaniu.
Kolejnym wartym uwagi produktem jest micelarny szampon do włosów suchych i zniszczonych Revlon Re/Start Repair. Ten profesjonalny kosmetyk zawiera w swoim składzie wiele drogocennych składników, jak: ceramidy, cząsteczki budujące wiązania, a także zapewniającą wzmocnienie i pielęgnację technologię Kerabiotic Cera BM. Szampon ten nie tylko regeneruje włosy, ale także je wygładza, zamyka łuski uszczelniając powierzchnię pukli i nadaje zdrowy blask.
Regeneracja zniszczonych włosów – jakiej maski użyć?
Jednym z kosmetyków, po które warto sięgnąć jest bardzo intensywnie regenerująca maska do włosów Schwarzkopf Professional Bonacure Repair Rescue Treatment. Kosmetyk ten doskonale odżywia pukle, wygładza je, nadaje im połysk i zapewnia przyjemną miękkość. W swoim składzie ma pielęgnacyjne polimery, a także chroniącą strukturę pasm technologię Cell Protector.
Revlon Re/Start to kolejna regenerująca maska do włosów zniszczonych, który znacznie poprawia ich kondycję. Kosmetyk ma innowacyjną formułę składników, takich jak: ceramidy, cząsteczki budujące wiązania i technologię Kerabiotic Cera BM. Takie połączenie zapewnia kompleksową i wielopoziomową pielęgnację pukli. Zamyka także łuski włosów, wyraźnie je wygładzając. Zapobiega także puszeniu i elektryzowaniu, a także chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Jaki zabieg na spalone włosy?
Jeśli szukasz profesjonalnego zabiegu fryzjerskiego, który wzmocni spalone i zniszczone włosy, możesz postawić np. na te oparte o kosmetyki marki Olaplex. W takim zabiegu ekspert nanosi na pukle specjalną kurację Olaplex No. 0 Hair Perfector. Dla podtrzymania efektu w domu powinno używać się natomiast Olaplex No. 3 Hair Perfector.
Olaplex No. 0 zawiera opatentowany składnik – nie posiadający odpowiednika na rynku fryzjerskim – który wnika w strukturę włosów i odbudowuje zniszczone mostki dwusiarczkowe. Zastosowanie tych produktów zapewnia włosom miękkość, elastyczność, zdrowie, gładkość i blask. Włosy są wyraźnie zregenerowane i wzmocnione.
Czy fryzjer uratuje spalone włosy?
Ratowanie spalonych włosów nie należy do łatwych zadań, choćby dla doświadczonego eksperta. Jeden zabieg w salonie fryzjerskim może okazać się niewystarczający, aby uratować włosy, ale w połączeniu z systematyczną pielęgnacją w domowym zaciszu, może dać zadowalające rezultaty.
Warto pamiętać, iż idealna odbudowa włosów, które zostały bardzo zniszczone np. rozjaśnianiem w niektórych przypadkach może nie być możliwa. Niektórych kosmyków nie da się uratować i wówczas należy rozważyć ich podcięcie lub chociaż wyrównanie końcówek.
Ratowanie spalony włosów – domowe sposoby
Regenerować i odżywiać spalone pukle można także domowymi sposobami, opierając się na naturalnych składnikach. Z jakich zatem warto skorzystać?
Wypróbuj olejowanie!
Taki zabieg możesz przeprowadzać zarówno na suchych, jak i wilgotnych włosach. Rodzaj oleju należy dopasować do typu pukli. Spalone włosy to zdecydowanie typ wysokoporowatych. W tym przypadku sprawdzą się następujące oleje:
- z pestek winogron
- słonecznikowy,
- konopny,
- z wiesiołka,
- kiełków pszenicy,
- ogórecznika,
- amarantusa.
Taki olej należy pozostawić na włosach na kilka godzin. Można też pójść z nim spać i zmyć dopiero rano – należy przy tym zabezpieczyć poduszkę przed zabrudzeniami.
Odżywcza maseczka z miodem
Aby uratować spalone włosy możesz także przygotować domową maseczkę z: awokado, tłustym jogurtem, miodem i żółtkiem jajka. Po wymieszaniu składników należy nanieść je na pukle i pozostawić na ok. 20 minut, po czym zmyć dokładnie dzięki delikatnego, nawilżającego szamponu.
Ratowanie spalonych włosów – maska z witaminą E
Do przygotowania tej maski będziesz potrzebować:
- Witaminy E,
- Majonez,
- Olej łopianowy,
- Sok z aloesu,
- Żółtko jajka.
Aby przygotować maskę musisz wymieszać ze sobą jedną bądź dwie kapsułki witaminy E, dwie łyżki majonezu, 1 łyżkę oleju łopianowego, żółtko jajka i 1 łyżkę soku z aloesu. Taką miksturę należy nanieść na pukle i pozostawić na ok. 20 minut, po czym zmyć dokładnie przy pomocy delikatnego, nawilżającego szamponu.
Aby wzmocnić działanie domowych masek do włosów, można nałożyć na pukle folię fryzjerską lub bawełnianą koszulkę, które będą wspierały wchłanianie wartościowych składników odżywczych.
Ratowanie spalonych włosów wymaga systematycznej pielęgnacji. Metody, a także kosmetyki należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Ważne jest także nie narażanie pasm na dalsze zniszczenia i unikanie ekspozycji na