Kielecka rada miasta na sesji 6 czerwca po raz kolejny pochyli się nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ul. Zagnańskiej i Witosa. Mowa o obszarze o powierzchni ponad 3 ha. W przeszłości funkcjonował w tym miejscu supermarket budowlany. Jednak obecny właściciel Grupa MAC chce wybudować tu obiekty mieszkalno-usługowe.
Przypomnijmy, iż uchwała w tej sprawie została przyjęta przez kielecką radę miasta we wrześniu 2022 roku. Jednak ówczesny wojewoda świętokrzyski zdecydował o jej unieważnieniu, ponieważ okazało się, iż jest niezgodna z obowiązującym studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Inwestycja była także przedmiotem protestów zgłaszanych przez właściciela sąsiedniej nieruchomości, które planuje na swojej działce wybudować zakład produkujący żywność liofilizowaną.
Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału urbanistyki i architektury w kieleckim ratuszu przyznaje, iż obecna wersja dokumentu przez cały czas nie jest w pełni satysfakcjonująca dla inwestora oraz właściciela sąsiedniej działki. Jest to jednak rozwiązanie kompromisowe.
– Poprawiliśmy plan w taki sposób, żeby pozwalał na realizację pierwotnej wizji, która została upubliczniona, a która łączy funkcje biurowe i komercyjne. Są to dość wysokie budynki, bo do 70 m. Jedyna zmiana jaką wprowadziliśmy polega na odsunięciu możliwości realizacji funkcji mieszkaniowej o 55 m od granicy z działką, na której ma powstać zakład produkcyjny. Jest to odległość wystarczająca, aby potencjalne uciążliwości związane z produkcją na sąsiedniej działce nie były odczuwalne dla przyszłych mieszkańców tej nieruchomości – tłumaczy.
W pierwotnej wersji dokumentu, która została uchylona przez wojewodę świętokrzyskiego dopuszczalna odległość zabudowy mieszkalnej wynosiła od granicy terenu objętego planem wynosiła 4 m. Teren po dawnym supermarkecie budowlanym jest podzielony na dwie części: północną usługową, na której obszarze dopuszczona jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz południową. Tu mają powstać wielkopowierzchniowe obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m/kw. z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.
– Co ważne funkcja mieszkaniowa możne będzie realizować przy dwóch warunkach. Pierwszy zakłada, iż wraz z mieszkaniami musi powstać przestrzeń usługowa w proporcji 49 do 51 proc. Z kolei drugi warunek zakłada by na przeważającej części terenu lokale mieszkaniowe mogłyby być lokalizowane powyżej drugiej kondygnacji nadziemnej. Na dole mają być usługi – dodaje Artur Hajdorowicz.
Zgodnie z zapisami dokumentu na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego będą mogły powstawać budynki o wysokości od 28 do choćby 70 m wysokości. Z kolei w zakresie miejsc postojowych w granicach inwestycji na każdy lokal mieszkalny ma przypadać minimum 1,2 miejsca parkingowego, na każde 40 m/kw. powierzchni użytkowej wielkopowierzchniowego obiektu handlowego minimum jedno miejsce postojowe oraz minimum jedno miejsce parkingowe na każde 50 m/kw. powierzchni użytkowej usług innych niż wielkopowierzchniowy obiekt handlowy.
Przypomnijmy, iż pierwotnie teren miał być przeznaczony pod zabudowę biurowo-usługową, jednak inwestor, czyli grupa MAC Edukacja wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie w tym miejscu funkcji mieszkaniowej. W toku rozmów kielecki ratusz wyraził zgodę na tego typu rozwiązanie z zastrzeżeniem, iż usługi będą stanowić 51 proc. całej inwestycji, a 49 proc. zostanie przeznaczone na mieszkania.
Mimo zgody rady miasta dokument został jednak uchylony przez wojewodę świętokrzyskiego. W uzasadnieniu argumentowano, iż przyjęta uchwała jest niezgodna z zapisami studium uwarunkowania przestrzennego dla tego terenu. Wątpliwości wzbudziło dopuszczenie zbyt dużej funkcji mieszkaniowej na obszarze, na którym przewidziano funkcjonowanie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m/kw.