Puszyste rogaliki drożdżowe z marmoladą

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Poznaj przepis na najlepsze rogaliki drożdżowe z marmoladą lub innym, słodkim nadzieniem. Po upieczeniu rogaliki oprószam cukrem pudrem. Wyglądają i smakują bosko. Bardzo gwałtownie znikają z talerza. Zapraszam po sprawdzony przepis, z którego bardzo często korzystam.

Moje rogaliki drożdżowe są:

  • szybkie i proste do zrobienia
  • szczegółowo opisane krok po kroku wraz z fotorelacją wykonania
  • miękkie i puszyste
  • możesz je wykonać z ulubionym, słodkim nadzieniem

Rogaliki wykonasz w 60 minut. Czas potrzebny na wyrastanie ciasta to 60 minut. Czas pieczenia 1 partii wynosi około 18 – 20 minut.

Rogaliki drożdżowe z marmoladą – składniki.

Wszystkie składniki na rogaliki drożdżowe powinny być oczywiście w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, aby wcześniej wyjąc z lodówki: mleko, masło oraz jajka.

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 160 kcal w 100 g rogalików. Z podanych proporcji otrzymasz równo 24 rogaliki.

Składniki na rozczyn drożdżowy.

  • 25 g świeżych drożdży (lub 7 g suszonych)
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 50 ml ciepłego mleka (ciepłe, ale nie gorące)
  • łyżka cukru

Składniki na ciasto.

  • 600 g mąki pszennej (około 4 szklanek)
  • 150 g masła (3/4 kostki)
  • 200 ml mleka (1 szklanka pomniejszona o 50 ml do rozczynu drożdżowego)
  • 3 średnie jajka (rozmiar L)
  • 4 łyżki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • szczypta soli

Dodatkowo.

  • 300 g nadzienia (do wyboru: marmolada, dżem, czekodżem, czekolada, krem czekoladowy, budyń, twarożek …)
  • 1 żółtko oraz 1 łyżka mleka

Sposób wykonania drożdżowych rogalików z marmoladą.

Do wykonania rogalików drożdżowych potrzebować będziemy:

Zanim przystąpisz do wykonania rogalików drożdżowych, przeczytaj dokładnie cały opis. Ważna jest kolejność wykonywania poszczególnych prac oraz zaplanowanie czasu.

Przygotowuję rozczyn.

Do kubka lub miseczki wkruszam drożdże. Wsypuję mąkę, cukier i zalewam ciepłym mlekiem. Przykrywam ściereczką i odstawiam na 15 minut w ciepłe miejsce, aby rozczyn wystartował. Gotowy rozczyn poznasz po tym, iż urósł i się spienił.

Przygotowuję ciasto na rogaliki.

Do rondelka wlewam 200 ml mleka i dodaję masło. Podgrzewam na małym ogniu, mieszam i rozpuszczam. Odstawiam do ostudzenia.
Do większej miski przesiewam mąkę pszenną. Wsypuję cukier, wbijam jajka i wlewam ostudzone mleko z masłem. Na koniec wlewam wyrośnięty rozczyn drożdżowy.

Z podanych składników wyrabiam ciasto, aż uzyskam gładką konsystencję. Na początku mieszam drewnianą łyżką, a potem manualnie przez około 10 – 15 minut. Możesz także użyć miksera z hakami do wyrabiania ciasta. Ciasto powinno być przede wszystkim gładkie i sprężyste. Warto poświęcić czas i energię na wyrobienie ciasta drożdżowego, ponieważ będzie to miało duży wpływ na końcowy smak rogalików. Wyrobione ciasto drożdżowe przykrywam w misce czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na 60 minut. W tym czasie podwoi swoją objętość. Zwróć uwagę, aby było miejsce w misce na wyrośnięcie i ewentaulanie przenieść kulę ciasta do większej miski 🙂

Wykonuje rogaliki.

Ciasto drożdżowe po wyrośnięciu układam na stolnicy lub blacie wysypanym mąką i przez chwilę wyrabiam manualnie. Następnie dzielę na 3 równe części i przykrywam ściereczką, aby nie obsychały.

1 część ciasta rozwałkowuję na okrąg o średnicy około 30 – 32 cm. Dzielę go na 8 równych części jak na zdjęciu poniżej.

Na szerszej, zewnętrznej części każdego trójkąta nakładam łyżeczkę nadzienia. Następnie każdy trójkąt zwijam w rulon zaczynając od szerszej części. Szpiczastą końcówkę zlepiam pod spodem rogalika. Czynność powtarzam dla pozostałych 2 części ciast.

Czynność jest bardzo prosta, co obrazują powyższe zdjęcia.

Wskazówka. jeżeli chcesz większe rogale, to podziel ciasto na 2 zamiast na 3 części. Rozwałkuj wówczas placek na większą średnicę np 40 cm. Zamiast 24 rogalików, otrzymasz 16 rogali. Oczywiście zamiast wycięcia tak jak ja 8 trójkątów, możesz wyciąć inna ilość. będzie to miało wpływ na wielkość oraz ostateczną ilość rogalików.

Piekę puszyste rogaliki drożdżowe.

Gotowe rogaliki układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiam oczywiście odstęp miedzy rogalikami, ponieważ urosną jeszcze podczas pieczenia. Pieczenie rogalików rozkładam na 2 tury, bo wszystkie nie zmieszczą się na blaszce. Rogaliki oczekujące na upieczenie, okrywam czystą ściereczką kuchenną, aby nie obsychały.

W salaterce rozbełtuję 1 żółtko i 1 łyżkę mleka. dzięki pędzelka (jeśli nie masz to palcami) smaruję każdy rogalik przed upieczeniem.

Piekarnik nagrzewam do 180 stopni C. Piekę w temperaturze 180 stopni C. z opcją grzania góra i dół bez termoobiegu przez około 18 – 20 minut, aż się zarumienią. Pod koniec pieczenia obserwuję stan rumienienia rogali. Rogaliki z ciasta drożdżowego potrafią niekontrolowanie urosnąć, przez co potrzebują dłuższego czasu pieczenia choćby do 25 minut. Po upieczeniu pierwszej partii, wkładam pozostałe rogaliki.

Puszyste rogaliki drożdżowe oprószam cukrem pudrem.

Lamingtony, kostka kokosowa

Rogaliki drożdżowe z marmoladą są puszyste, miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Gdy lekko ostygną, oprószam cukrem pudrem. Możesz także polać lukrem, jeżeli lubisz. Gorąco polecam i życzę smacznego!

Idź do oryginalnego materiału