Poznaj mój sprawdzony przepis na puszyste racuchy z jabłkami bez dodatku drożdży, które rozpływają się w ustach. Racuszki możecie jeść na śniadanie, słodki obiad oraz podwieczorek. Popularne danie uwielbiają dzieci i dorośli. Nie znam osoby, która potrafi się oprzeć ciepłym racuchom z nadzieniem jabłkowym, udekorowanym cukrem pudrem. Są pyszne, proste do zrobienia i do tego bez drożdży. Smak dzieciństwa.
Puszyste racuchy z jabłkami bez drożdży to z pewnością idealny pomysł na szybkie śniadanie, jarski obiad lub podwieczorek dla całej rodziny. Wykonasz je w 10 minut. Czas smażenia to kilkanaście minut. Racuchy są doskonałe także w diecie wegetariańskiej. Kaloryczność: około 255 kcal na 100g.
Racuchy z jabłkami bez drożdży są przede wszystkim:
- puszyste i mięciutkie
- proste i szybkie w wykonaniu (brak drożdży i oczywiście potrzeby czekania na wyrastanie ciasta)
- tanie (podstawowe produkty, które prawdopodobnie każdy ma w domu)
Składniki:
Szklanka to pojemność 250 ml. Jajka powinny być oczywiście w temperaturze pokojowej, a mleko lekko podgrzane.
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka mleka (lekko podgrzane)
- płaska łyżka cukru waniliowego
- łyżka cukru
- 2 jabłka (średniej wielkości około 350g)
- 2 jajka (średniej wielkości w temperaturze pokojowej)
- pół łyżeczki sody
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
dodatkowo:
- tłuszcz do smażenia np olej rzepakowy ( 4-5 łyżek).
- cukier puder do oproszenia racuszków
Do racuchów nadają się przede wszystkim odmiany jabłek: Antonówka, Ligol, Renata.
Jak zrobić racuchy z jabłkami? Zobacz jak krok po kroku wykonać mięciutkie racuszki.
Krok 1. Dwie szklanki mąki pszennej przesiewam do większej miski. Wsypuję także 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, pół łyżeczki sody. Całość mieszam ze sobą dzięki łyżki.
Krok 2. Oddzielam białka od żółtek. W kubku umieszczam 2 żółtka ze średnich jajek, które wcześniej wyjmuję z lodówki. Wsypuję 1 płaską łyżkę cukru waniliowego oraz 1 łyżkę cukru. Ucieram żółtka z cukrem na tzw kogel mogel.
Krok 3. Utarte żółtka z cukrem dodaję do miski z mąką i wlewam oczywiście stopniowo szklankę podgrzanego mleka, cały czas mieszam do uzyskania jednolitej masy. Najczęściej używam trzepaczki i w zupełności do tego wystarcza. Możesz oczywiście użyć miksera i całość miksować na wolnych obrotach. Ciasto odstawiam, by odpoczęło i w tym czasie przygotowuję jabłka.
Krok 4. Jabłka obieram ze skórki i ścieram na tarce o dużych oczkach. jeżeli jabłka są soczyste, odciskam z nich sok. Starkowane jabłka wrzucam do przygotowanego ciasta i mieszam dzięki łyżki.
Krok 5. Ubijam białka na sztywną pianę i dodaję ją do masy ciasta, stopniowo i delikatnie mieszając łyżką.
Krok 6. Na dużej, żeliwnej patelni rozgrzewam 2 łyżki oleju (do każdej kolej serii racuchów dolewam 1 łyżkę oleju). Na rozgrzany olej nakładam dzięki łyżki porcje ciasta i formuję placuszki.
Smażę na średnim ogniu z obu stron na rumiano. Czas smażenia około 1,5 minuty na każdą stronę. Racuszki pięknie rosną podczas smażenia. Ogień lepiej aby był mniejszy, niż za duży. Dzięki temu racuszki nie spalą się i nie będą surowe w środku. W zależności od wielkości patelni usmażysz na raz od 3 do 4 racuchów. Przy każdej następnej serii dodaję 1 łyżkę oleju do smażenia.
Usmażone racuszki odsączam z tłuszczu na ręczniku papierowym. Dekoruję cukrem pudrem.
Sprawdź także:
Racuszki drożdżowe z jabłkami
Wskazówki.
Podany w składnikach na cisto cukier, jest z myślą o dzieciach. jeżeli chcesz możesz go nie dawać, gdyż racuchy oprószone cukrem pudrem są wystarczająco słodkie. Wówczas usmażysz FIT racuchy z jabłkami :-).
Tradycyjną mąkę pszenną możesz zastąpić mąką owsianą.
Zamiast jabłek prawdopodobnie możesz użyć w sezonie: rabarbaru, truskawek, wiśni, bananów, jagód lub borówek.
Racuchy bez drożdży to szybka potrawa, którą wykonuję, gdy nie mam pod ręką wielu składników, a rodzinka zjadłaby coś pysznego 🙂
Jeśli szukasz sprawdzonego pomysłu na puszyste racuchy, to przedstawiony przepis przypadnie Ci do gustu. Co kilka dni przygotowuję je dla całej rodziny. Bardzo lubię ten przepis, ponieważ nie muszę czekać 1,5 godziny na wyrośnięcie drożdżowego ciasta. Dodatkowo zauważyłam, iż racuchy bez drożdży są lżejsze od tradycyjnych na drożdżach. Z pewnością obie wersje racuchów są pyszne. Smacznego.