Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. Stanowi część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, położona jest na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
REKLAMA
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Pustynia Błędowska: atrakcje dla wszystkich
Czym może zaskoczyć Pustynia Błędowska? Atrakcje wynikają z nietypowego dla Polski krajobrazu oraz lokalnej roślinności. Choć krajobraz pustyni może wydawać się na pierwszy rzut oka monotonny, to jednak urozmaicają go niewielkie formy wydmowe, a także dolina Białej Przemszy. Wydmy coraz częściej porasta roślinność, przez co zaczynają one przypominać łąki, a wokół pustyni rośnie las sosnowy.
Pustynia Błędowska. Widok ze wzgórza Czubatka. Pustynia po rewitalizacji znowu oferuje piaszczyste tereny Fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta
Ciekawostką, którą można zaobserwować na Pustyni Błędowskiej, są fulguryty. Mianem tym określa się minerały powstałe wskutek stopienia piasku za sprawą piorunów uderzających w ziemię. Na obszarze pustyni rośnie około 100 gatunków roślin przystosowanych do gleb piaskowych, natomiast faunę pustyni stanowią przede wszystkim owady i ptaki. Pustynia Błędowska jest często odwiedzana przez piechurów i amatorów przejażdżek konnych. Z Błędowa do Kluczy można dotrzeć żółtym Szlakiem Pustynnym. Obie miejscowości łączy również szlak jeździecki, tzw. Transjurajski Szlak Konny. Pustynię Błędowską podziwiać można również z punktów widokowych.
Pustynia Błędowska: Róża Wiatrów
Czym przyciąga turystów Pustynia Błędowska? Róża Wiatrów jest jedną z najciekawszych atrakcji tego miejsca i zdecydowanie magnesem na turystów. Mieści się przy drodze pomiędzy Kluczami a miejscowością Bolesław. Jest to taras widokowy, utworzony w 2018 roku dla ochrony terenu – ma on sprawić, iż ludzie, zamiast chodzić po piasku, będą poruszać się znakowanymi ścieżkami turystycznymi.
Pustynia Błędowska. Punkt widokowy' Róża wiatrów', który ma powstrzymać turystów przed wchodzeniem na piasek i niszczeniem terenu Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta
Drewniana platforma zachęca do odwiedzin i jest jednym z trzech punktów widokowych Pustyni Błędowskiej, ale jedynym powstałym bezpośrednio na piasku. Obok platformy znajdują się: kompleks altan, podest, molo, a także tablice informujące o bogactwie przyrodniczym pustyni. System drewnianych altan połączonych pomostami z lotu ptaka przypomina kompasową różę wiatrów, stąd nazwa obiektu, powstałego w ramach projektu służącego ochronie i promocji Pustyni Błędowskiej.
Pustynia Błędowska JAKUB WŁODEK
Obiekt jest oświetlony i monitorowany, w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co sprawia, iż można go zwiedzać również z małymi dziećmi. Jest doskonałym miejscem na rodzinny piknik, dzięki zadaszonym altanom z ławeczkami. w okresie działa tu objazdowe bistro, zaś jesienią w bezpośrednim sąsiedztwie realizowane są imprezy plenerowe, w tym militarne.
Pustynia Błędowska: punkt widokowy Dąbrówka i Czubatka
Z czego jeszcze słynie Pustynia Błędowska? Punkt widokowy Róża Wiatrów nie jest jedynym miejscem, z którego można podziwiać to morze piasku. W miejscowości Chechło, na wzgórzu Dąbrówka, mieści się drugi z punktów widokowych. Na miejscu znajdziemy platformę widokową z lunetą turystyczną. Obok tejże platformy możemy podziwiać resztki schronu wojskowego pochodzącego z czasów II wojny światowej, a także osadzoną na planie trójkąta betonową podstawę nieistniejącej już wieży obserwacyjnej. I tutaj znajdziemy tablice informacyjne, na których umieszczono ciekawostki na temat Pustyni Błędowskiej. Z punktu widokowego Dąbrówka rozciąga się widok na teren wojskowy, objęty zakazem wstępu odlesiony fragment pustyni.
Mapa turystyczna na Czubatce Autorstwa Etcetera5891 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50557474
Ostatnim z punktów widokowych jest wzgórze Czubatka w Kluczach, cieszące się dużą popularnością szczególnie wieczorami. Na turystów czeka tu drewniana altana, ławki i stoły, a także tablice informacyjne z mapą i opisem panoramy widzianej ze wzgórza. Można tu skorzystać z lunety turystycznej. Z tego punktu widokowego można dotrzeć bezpośrednio na Pustynię Błędowską, korzystając z żółtego szlaku pieszego, prowadzącego do Błędowa.
Pustynia Błędowska: mapa
choćby w przypadku tak niewielkiej przestrzeni, jaką jest Pustynia Błędowska, mapa może okazać się pomocna. Znajdziemy na niej wszystkie trzy punkty widokowe, żółty Szlak Pustynny, a także Staw Zielony i Staw Czerwony w pobliskich Kluczach. Do obu zbiorników dotrzeć można chociażby od punktu widokowego Czubatka. Wystarczy 10 minut spaceru żółtym szlakiem, by dotrzeć do Stawu Zielonego, a chwilę później do Stawu Czerwonego. Powstały one przez zalanie wodą wyrobisk po eksploatacji rud żelaza.
Pustynia Błędowska - Staw Ewelina Zaranek
Legenda głosi, iż w miejscu tych stawów stały niegdyś zamki dwóch skłóconych ze sobą rycerzy. Rozgniewany Bóg zniszczył w pył obie warownie i w ten sposób powstały dwa leje w ziemi, które zalała przepływająca w sąsiedztwie Biała Przemsza. Dziś miejsce to jest chętnie wykorzystywane przez fotografów podczas ślubnych sesji zdjęciowych.