Knysze to rodzaj drożdżowych bułeczek lub pierożków wypełnionych pysznym farszem. Wywodzą się one z z kuchni rosyjskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Nie do końca wiadomo, kiedy knysze zadomowiły się w polskiej kuchni. Pewne jest jednak, iż były one podawane głównie podczas uroczystości żałobnych i obchodów upamiętnienia zmarłych. W XVII w. Wacław Potocki, wybitny twórca barokowy, pisał – Ruś piecze knysze umarłym.
Knysze nazywano również kołaczami na stypie. Obdarowywano nimi biedaków, którzy stali przy bramach cmentarzy w dzień zaduszny. Współcześnie te pyszne drożdżowe pierożki znane są na przede wszystkim na Podlasiu i w Bieszczadach. Przygotowuje się je jako danie wigilijne do czerwonego barszczu.
Tradycyjny farsz składa się z ziemniaków, twarogu i cebuli. W Bieszczadach serwuje się knysze z nadzieniem z pieczarek i czosnku niedźwiedziego. Możemy również spotkać się z farszem z kapusty czy z samej cebuli – wówczas są to knysze żydowskie lub z serem na słodko.
„Po raz pierwszy spróbowałam knyszy w Knyszynie i były to knysze pani Ireny Purty z farszem z pieczarek, suszonych grzybów i cebuli. Odtąd knysze pojawiają się u mnie regularnie, jako propozycja obiadu bez mięsa i są dodatkiem do domowego barszczu na zakwasie z buraków lub do zupy rybnej”
– wspomina Anna Kamińska, autorka bloga Kuchennymi drzwiami.
Na blogu znajdziesz także przepis na sałatkę z kaszy jęczmiennej z jabłkami.
Knysze – przepis
Składniki:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 2 jajka
- ok. 1,5 szklanki mleka
- 1 łyżka masła
- 2-3 dkg świeżych drożdży
- 1/2 łyżeczki cukru
- szczypta soli
- 1 jajko do posmarowania knyszy przed ich upieczeniem
- masło do posmarowania w czasie pieczenia
Farsz cebulowy:
- 3-4 żółte cebule
- 3-4 łyżki oleju roślinnego/oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Zacznij od obrania i posiekania cebuli. Na rozgrzanej patelni podsmaż cebulę. Dodaj szczyptę soli i podgrzewaj na suchej patelni, cały czas mieszając. Gdy cebula zmięknie i zacznie żółknąć, wlej olej lub oliwę i podsmażaj do uzyskania złoto-brązowego koloru. Przypraw solą i pieprzem.
Roztrzep jajka i cały czas miksując mikserem, powoli wlewaj ciepłe mleko z rozpuszczonym w nim masłem i drożdżami. Porcjami dosypuj mąkę. Poczekaj, aż ciasto wyrośnie – podwoi objętość. Rozwałkowuj je cienko, pokrój na kwadraty, nadziej farszem i sklej w kwadraty do środka.
Knysze ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz przez ok. 20-30 minut w temperaturze 200 stopni C. Pod koniec pieczenia posmaruj masłem. Knysze smakują na ciepło i na zimno. Podawaj je z barszczem czerwonym lub zupą rybną.
A co powiesz na mini bułeczki z ciasta francuskiego? Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube: