Przygotowanie szklarni do wiosny – kiedy zacząć?

ogrodosfera.pl 1 miesiąc temu

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. I choć gdzieniegdzie śnieg jeszcze grubą warstwą przykrywa pola, to cieplejsze i coraz dłuższe dni zwiastują nieuchronne nadejście wiosny. Rozpoczęcie sezonu ogrodowego wiąże się zawsze z dużą ilością bieżącej pracy – nowe nasadzenia, przycięcia krzewów i roślin, nawożenie, zakładanie nowych rabat czy pielenie już istniejących.

Dlatego wczesne przedwiośnie, czyli druga połowa lutego i początek marca, to idealny czas, żeby zacząć planować pierwsze prace ogrodowe i wykonać te, które w tym czasie możemy przeprowadzić. Do tego typu czynności zalicza się również przygotowanie szklarni na wiosnę. W dzisiejszym artykule kilka podpowiedzi na co warto zwrócić uwagę przygotowując przydomową szklarnię w ogrodzie.


Przygotowanie szklarni do wiosny – od czego warto zacząć?


Przydomowa szklarnia ogrodowa to ważne miejsce w każdym ogrodzie. choćby niewielka szklarnia koło domu pozwoli nam cieszyć się własnymi warzywami czy owocami przez większą część roku, zapewniając świeże i ekologiczne zbiory. Posiadanie szklarni wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami i pracami z nią związanymi. Samo przygotowanie szklarni koło domu jest bardzo czasochłonne. Jednak, gdy zabierzemy się za nie odpowiednio wcześniej będziemy mogli spokojnie i dokładnie je przeprowadzić.


Szklarnia drewniana czy metalowa – jakie prace należy wykonać?


Tak jak pisałam powyżej przygotowanie szklarni przydomowej warto rozpocząć wczesnym przedwiośniem, oczywiście o ile tylko pogoda i warunki na zewnątrz na to pozwolą. Na początku należy oczyścić szklarnię z pozostałości wcześniejszego sezonu – resztek roślin, liści czy chwastów, drobnych śmieci czy kamieni. Następnie sprawdzamy konstrukcję i stan samej konstrukcji szklarni. W zależności od rodzaju szklarni prace na tym etapie mogą się nieznacznie różnić. W szklarni o konstrukcji z drewna sprawdzamy wszystkie elementy, naprawiamy drobne uszkodzenia, czyścimy konstrukcję z pierwszych oznak grzyba czy pleśni, wymieniamy elementy, które są przegniłe lub złamane. Na tym etapie warto również od razu zabezpieczyć konstrukcję i wykonać impregnację oraz pomalować części, z których odprysnęła farba. Ogrodowe szklarnie z metalu również należy zweryfikować. Elementy, na których pojawiła się rdza należy wyczyścić, a później zaimpregnować i odmalować.


Szklarnia z poliwęglanu lub tradycyjna szklarnia ze szkła – sprawdź elementy szybowe


Po sprawdzeniu konstrukcji samej szklarni warto zweryfikować również stan elementów szybowych. Dwa główne typy szklarni w zależności od rodzaju przeszklenia to szklarnie, gdzie szyby wykonane są tradycyjnie ze szkła. Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem to szklarnie koło domu z poliwęglanu. Niezależnie czy mamy szklarnię z poliwęglanu czy ze szkła, należy sprawdzić i oczyścić powierzchnie przepuszczające światło. Dzięki temu zwiększymy dostęp światła słonecznego do wnętrza naszej szklarni, a przy okazji zweryfikujemy elementy szybowe. Uszkodzone przeszklenia również trzeba wymienić na nowe części. o ile nasza przydomowa szklarnia wyposażona jest w system wentylacji czy nawadniania to również teraz jest odpowiednia pora na to, żeby sprawdzić, czy instalacje działają prawidłowo i – o ile zajdzie taka potrzeba – naprawić uszkodzenia.


Jak przygotować glebę w szklarni do nowego sezonu?


Najważniejszym elementem przydomowej szklarni ogrodowej jest gleba, do której będziemy wysiewać nasze rośliny. Dlatego kolejnym krokiem w oporządzeniu szklarni koło domu jest przygotowanie podłoża pod ich uprawę. Na początku warto sprawdzić jakość gleby w obrębie samej szklarni. o ile gleba jest zbyt kwaśna można zneutralizować jej odczyn poprzez wykonywanie wapnowania. Po zimie i wcześniejszych uprawach gleba może być również wyjałowiona. Należy ją wtedy wspomóc poprzez dodanie kompostu lub obornika – o ile oczywiście mamy taką możliwość. Dobrym pomysłem jest również całkowita lub częściowa wymiana gleby w szklarni co kilka sezonów oraz przekopanie jej z nawozami. Tak przygotowane podłoże odwdzięczy nam się obfitymi zbiorami warzyw i owoców z naszej szklarni w sezonie.


Uprawa roślin w szklarni to pracochłonne, ale satysfakcjonujące zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania szklarni: jej konstrukcji, gleby wewnątrz, kontroli temperatury i wilgotności, sprawdzenie nawadniania. Przeprowadzenie tych prac wcześniej pozwoli nam zaplanować i spokojnie rozpocząć wysiewy wraz z początkiem sezonu ogrodowego wczesną wiosną.

#landing-content-3#

Idź do oryginalnego materiału