Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co warto wiedzieć?

vipmajster.pl 1 rok temu

Podczas budowy domu pojawia się pytanie, co zrobić ze ściekami, które będą powstawać w związku z jego eksploatacją. Nie zawsze bowiem można wykonać przyłącze do sieci kanalizacyjnej. Wówczas powstaje pytanie, czy zdecydować się na szambo, czy może postawić na oczyszczalnię ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko ekologia

Z punktu widzenia przeciętnego inwestora budującego dom niezwykle istotne znaczenie mają koszty. Najczęściej bowiem inwestycja realizowana jest za pieniądze pochodzące z kredytu, co sprawia, iż każda złotówka ma dużą wagę. W tym kontekście warto wskazać, iż przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem droższym w budowie niż tradycyjne szambo.

W przypadku budowy szamba należy jednak liczyć się z koniecznością cyklicznego wywozu nieczystości. To również koszty, które na przestrzeni lat zdecydowanie wzrosły. Z kolei przydomowa oczyszczalnia po zakończeniu procesu oczyszczania ścieków umożliwia ich odprowadzenie do gruntu. Jest to więc rozwiązanie jak najbardziej proekologiczne. Co więcej, brak konieczności wywozu nieczystości sprawia, iż dzięki tego rodzaju instalacji można oszczędzać pieniądze.

W jaki sposób działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków działa w sposób dwutorowy. Otóż zbiera ona wszelkie osady, które gromadzą się w osadniku gnilnym. Tam dochodzi do ich naturalnej fermentacji. Następnie osady te zostają poddane działaniu mikroorganizmów, które usuwają substancje organiczne, jakie wcześniej zostały rozpuszczone w wodzie. Sam proces oczyszczania także może wyglądać dwojako – może zostać zastosowany filtr piaskowy albo gruntowo-roślinny bądź filtr produkowany fabrycznie. Ścieki, które ulegną oczyszczeniu, zostają następnie odprowadzone do gruntu. Co ważne, nie są one już absolutnie żadnym zagrożeniem dla roślin, zwierząt, a choćby ludzi.

Formalności związane z budową

W myśl przepisów, o ile przepustowość oczyszczalni nie przekracza 7,5 m3 na dobę, nie będzie wymagane pozwolenie na budowę. Co więcej, gdy ilość odprowadzanych ścieków nie przekracza 5 m3 na dobę, nie jest konieczne także pozwolenie wodnoprawne.

Wymagana jest zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy go dokonać w miejscowym wydziale ochrony środowiska w terminie 30 dni przed rozpoczęciem z niej korzystania.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniony jest przede wszystkim od tego, ile osób zamieszkuje w danym budynku. Koszt wykonania takiej instalacji dla pięcioosobowej rodziny może wynieść choćby kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy jednak podkreślić, iż jest to koszt jednorazowy, a nie tak jak ma to miejsce w przypadku szamba, gdzie trzeba je najpierw wybudować, a następnie ponosić wydatki związane z jego eksploatacją. Może się zatem okazać, iż w dłuższej perspektywie będzie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków wydatki związane z korzystaniem z niej ograniczają się bowiem do konserwacji, okresowych kontroli oraz zakupu środków bakteryjnych i usuwania osadu. Można powiedzieć, iż jest to kilkaset złotych rocznie. Co jednak ważne, szambo również musi być poddawane konserwacji i okresowym kontrolom.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekologiczny styl życia. Pozwala ona również zaoszczędzić na wydatkach związanych z eksploatacją. Szambo bowiem wymaga cyklicznego wybierania, co jest coraz droższe. Niemniej jednak budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest poważną inwestycją, nie tylko jeżeli chodzi o koszty.

Paweł Stasiuk

Idź do oryginalnego materiału