Przez kilkadziesiąt lat służył jako podpórka do drzwi. Okazało się, iż był wart miliony złotych

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. Andrei Stroe / Wikimedia Commons CC BY 3.0 / X: History Content


Mieszkanka pewnej rumuńskiej wsi przez wiele lat używała kilkukilogramowej bryłki jako stopera do drzwi. Dopiero po jej śmierci okazało się, iż "ogranicznik" nie był tym, czym myślano. Trafił w ręce ekspertów, którzy oszacowali jego wartość na zawrotną sumę.
Choć historia pochodzi z lat 90. ubiegłego wieku, to wśród muzealników i miłośników kamieni szlachetnych w dalszym ciągu słychać jej echa. Trudno w końcu wyjść z podziwu, iż fragment skały, który przez lata uznawano za bezwartościowy, okazał się drogocennym skarbem.


REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Ukryty skarb w Rumunii. Kobieta znalazła duży kamień. Prawda wyszła na jaw lata później
Szczegóły tej wyjątkowej historii przybliżył portal newskarnataka.com. Lata temu starsza mieszkanka wsi Colti położonej w historycznej prowincji Muntenia na rumuńskiej Wołoszczyźnie znalazła w strumieniu sporej wielkości kamień. Zaniosła go do domu, gdzie przez dziesiątki lat służył jej jako podpórka do drzwi. Kiedy kobieta zmarła w 1991 roku, jeden z krewnych przekazał bryłę ważącą 3,5 kg Muzeum Bursztynu w Colti z zamiarem sprzedaży.


Ostatecznie kamień wysłano do Muzeum Historycznego w Krakowie, aby zbadać jego pochodzenie i oszacować wartość. Jakież było zaskoczenie rodziny zmarłej, gdy dowiedzieli się, iż bryłka bursztynu datowana jest na okres od 38,5 do 70 mln lat i na dodatek jest jedną z największych na świecie. Cena, jaką można by za nią dziś uzyskać to aż milion euro. w tej chwili bursztyn wystawiony jest jako eksponat w rumuńskim muzeum.


Jego odkrycie ma ogromne znaczenie zarówno na poziomie naukowym, jak i muzealnym


- stwierdził Daniel Costache, dyrektor Muzeum Prowincjonalnego w Buzau, który miał okazję zbadać wyjątkowy kruszec.


Czy znaleziony bursztyn można sprzedać? Jubilerzy nie wzgardzą kamieniem szlachetnym
Polscy poszukiwacze bursztynu najchętniej udają się na plaże w rejonie Zatoki Gdańskiej, zwłaszcza po sztormach, kiedy morze wyrzuca na brzeg swoje skarby. Sprawdzone miejsca, gdzie warto szukać to: Wyspa Sobieszewska, Mikoszewo, Jantar, Stegna, Hel, Sztutowo oraz Kąty Rybackie. Za kilogram cennego surowca można dostać choćby kilkanaście tysięcy złotych. Istnieje wiele gatunków bursztynu, nad Bałtykiem można znaleźć ten zwany sukcynitem. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału