Przewodnik po domowych środkach na ból gardła

ohme.pl 5 miesięcy temu

Pieczenie w gardle i inne dolegliwości górnych dróg oddechowych, nie zawsze wymagają interwencji lekarza. Często proste sposoby wystarczają, żeby powrócić do zdrowia. Warto w tym przypadku przypomnieć sobie znane od lat metody. Dzięki temu będzie można gwałtownie zaradzić chorobie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Przyczyny i objawy bólu gardła

Do bólu gardła doprowadzają dwa rodzaje infekcji. Zakażenie wirusowe można poznać po objawach, takich jak katar i kaszel. Natomiast jeżeli za chorobę odpowiedzialne są bakterie, poza silnym bólem, często pojawia się wysoka gorączka.

Domowymi sposobami można wyleczyć jedynie infekcję wywołaną przez wirusy. Zakażenie o podłożu bakteryjnym wymaga wizyty u lekarza, ponieważ tylko w ten sposób da się ustalić, jakie drobnoustroje doprowadziły do choroby. Na podstawie diagnozy specjalista dobierze odpowiednie leki na receptę.

Profilaktyka bólu gardła

Do pieczenia gardła i pozostałych dolegliwości często dochodzi jesienią, zimą i wczesną wiosną. Na zimne powietrze prowadzące do kurczenia się naczyń krwionośnych i zmniejszonej produkcji śluzu nie da się nic poradzić.

W okresie jesienno-zimowym grzejniki w domach i biurach działają ze zwiększoną mocą. W pomieszczeniach powietrze jest więc suche, a to prowadzi do podrażnienia przełyku. Właśnie dlatego warto kupić nawilżacz. Oprócz tego należy często pić wodę. Regularne nawilżanie gardła przyda się też, gdy już zacznie ono boleć.

Domowe sposoby na pieczenie gardła

Jeśli profilaktyka nie wystarczyła, dolegliwości zmniejszy m.in. picie herbaty. Ciepły napar z dodatkiem miodu, cytryny i malin przynosi ulgę na kilka sposobów. Owoce zapobiegają rozwojowi infekcji, a miód działa kojąco. Pieczenie w gardle, a także drapanie można zredukować napojem z siemienia lnianego.

Herbata i siemię lniane złagodzą ból i zmniejszą intensywność kaszlu, ale nie pomogą zwalczyć przyczyny choroby. Właśnie dlatego domowe leczenie warto uzupełnić o płukankę. Płyn z szałwii, rumianku i tymianku odkazi gardło, a do tego pomoże zmniejszyć stan zapalny.

Co ważne, ziołową płukankę można stosować przy obu rodzajach infekcji. W przypadku zakażenia wirusowego domowe lekarstwo zwiększy szansę na wyleczenie. jeżeli przyczyną dolegliwości są bakterie, płyn zmniejszy odczuwany dyskomfort, co bywa nieocenione, gdy trzeba długo czekać na wizytę u lekarza.

Kolejnym starym i sprawdzonym sposobem jest użycie czosnku. Ząbek tej leczniczej rośliny warto dodawać do różnych potraw obiadowych, ale nie tylko. Równie dobrze można zrobić z nim na kanapki. Spożywanie takich dań przyda się w profilaktyce chorób gardła.

Kiedy udać się do lekarza z bolącym gardłem?

Naturalne, domowe metody nie zawsze wystarczają. o ile ból, drapanie, obrzęk czy pieczenie w gardle nie ustępują, pozostaje zgłosić się do lekarza. W trakcie badania specjalista ustali, co dokładnie jest przyczyną choroby. Niekiedy doprowadzają do niej paciorkowce, a to oznacza, iż pacjent zapadł na anginę.

Przedłużających się dolegliwości nie wolno lekceważyć. Do lekarza najlepiej udać się, jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni. Nieleczona choroba może stać się jeszcze większym obciążeniem dla organizmu. Przykładem jest właśnie angina. Brak kuracji farmakologicznej prowadzi do zapaleń, m.in. stawów, nerek i węzłów chłonnych.

Pieczenie gardła – krótkie ABC leczenia

Dolegliwości, takie jak bóle, swędzenie czy pieczenie gardła, da się zwalczyć domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, iż w tym przypadku mowa o infekcji wirusowej, a nie bakteryjnej. W kuracji przydają się proste środki:

  • herbata z miodem, cytryną i malinami;
  • napar z siemienia lnianego;
  • płyn z rumianku, szałwii i tymianku;
  • czosnek.

W chłodnych miesiącach roku przyda się też profilaktyka. Dodawanie czosnku do potraw, częste picie wody i nawilżanie powietrza to pierwsza linia obrony przed pieczeniem gardła i innymi dolegliwościami. jeżeli jednak nic nie pomaga, po kilku dniach od pojawienia się objawów należy umówić się na wizytę u lekarza.

Bibliografia:

  1. Posmykiewicz A., Domowe sposoby na ból gardła – czym je nawilżać, a co najlepiej łagodzi ból?, https://www.doz.pl/czytelnia/a13318-Domowe_sposoby_na_bol_gardla__czym_je_nawilzac_a_co_najlepiej_lagodzi_bol, [dostęp: 25.07.2024].
  2. enelzdrowie, Domowe sposoby na ból gardła. Jak pomóc sobie w okresie zachorowań?, https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/domowe-sposoby-na-bol-gardla-jak-pomoc-sobie-w-okresie-zachorowan, [dostęp: 25.07.2024].
  3. Medicover, Ból gardła – przyczyny i objawy, https://www.medicover.pl/objawy/bol-gardla/, [dostęp: 25.07.2024].
  4. Rehan L., Angina: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, https://enel.pl/enelzdrowie/uroda/angina-przyczyny-objawy-leczenie-powiklania, [dostęp: 25.07.2024].
Idź do oryginalnego materiału