Przewodnik dla opornych: jak zmienić toksyczne myślenie

ohme.pl 1 rok temu

Pesymistyczna, ponura perspektywa może odbić się na twoim życiu na więcej sposobów, niż mogłoby ci się wydawać. Badania konsekwentnie łączą myślenie negatywne ze zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym, problemami ze zdrowiem fizycznym, problemami w związku i problemami finansowymi.

Ale dobrą wiadomością jest to, iż każdy może nauczyć się walczyć z negatywnym myśleniem. Gdy ludzie uczą się, jak zmieniać swoje wzorce myślowe, nie tylko czują się lepiej, ale także ich zachowanie się zmienia.

Złe, negatywne myśli (często zwane z języka angielskiego „niebieskimi”), sprawiają, iż obwiniamy siebie, wyszukujemy jedynie złych wiadomości, spodziewamy się najgorszego i reagujemy przesadnie negatywnie. Jednak są to również myśli, które są zbyt negatywne, aby mogły być prawdziwe.

Oto jak je rozpoznać

Obwiniasz siebie – stale i o byle co

Chociaż ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność za swoje życie, nadmierne obwinianie się nie jest produktywne. W rzeczywistości wiąże się z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja . Daj sobie czas, kiedy mówisz sobie, iż „wszystko zepsułeś”. Nigdy nie jest do końca tak, iż naprawdę wszystko jest twoją winą.

Szukasz złych wiadomości

Jeśli w jednym dniu wydarzy się dziewięć dobrych rzeczy i jedna zła, łatwo jest skupić się na tej jednej właśnie. I utkniesz w miejscu. Ważne jest, aby cofnąć się w dobrym momencie i stworzyć bardziej zrównoważoną, realistyczną perspektywę.

Czarnowidztwo

Nawet jeżeli nie masz pojęcia, co stanie się jutro, już przewidujesz zagładę i mrok. Uważaj, bo takie czarnowidztwo może przekształcić się w samospełniające się proroctwo, jeżeli nie będziesz ostrożny.

Przesadnie negatywne podejście do życia i tego, co nam się przydarza w codziennym życiu

Mówienie sobie, iż całe spotkanie z kimś było katastrofą i pomyłką lub przekonywanie siebie, iż wszystko w twojej pracy jest okropne, prowadzi do spirali myśli ciągnących cię w dół. Im bardziej negatywnie myślisz, tym gorzej poczujesz. A im gorzej się czujesz, tym mniej prawdopodobne jest podjęcie pozytywnych działań.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Idź do oryginalnego materiału