Terminy ważności zwykle chronią nas przed zatruciem pokarmowym, ale czasami bez obaw możemy je zignorować. Przykładem tego są prawidłowo przechowywane przyprawy, choć sytuacje takie wymagają mimo wszystko zachowania ostrożności. Odrębną kwestią są produkty pozbawione etykiety z datą wyznaczoną przez producenta. W obu przypadkach jednak możemy kierować się podobnymi wyznacznikami.
REKLAMA
Zobacz wideo Imbir w daniach ciężkostrawnych chroni przed niestrawnością
Czy przyprawy po terminie można używać? Data na opakowaniu nie zawsze jest sztywnym wyznacznikiem
Większość przypraw ma bardzo długi termin ważności. jeżeli trzymamy je w oryginalnych opakowaniach ze sklepu, sprawdzimy to bardzo łatwo. Warto jednak pamiętać, iż suszone zioła mogą zachowywać swoją świeżość choćby do trzech lat. Do tej grupy zalicza się m.in. rozmaryn, tymianek, bazylia, oregano, koper, liście laurowe, natka pietruszki, mięta, kolendra, szałwia czy majeranek. Sproszkowane lub mielone przyprawy możemy zwykle spożyć w terminie 2-3 lat. Tutaj zaliczamy m.in. czosnek w proszku, sproszkowany imbir, chili w proszku, mielony cynamon, mielone ziele angielskie, mieloną kurkumę czy mieloną paprykę. Najdłuższą trwałość mają zaś całe ziarna pieprzu, kolendra, nasiona gorczycy, nasiona kopru, nasiona kminku, nasiona kminku, cała gałka muszkatołowa, goździki, laski cynamonu, całe suszone papryczki chili, trawa cytrynowa. W tym przypadku są to aż cztery lata. Oczywiście, jak zostało to już wspomniane, najważniejsze jest tu odpowiednie przechowywanie. Co to oznacza?
jeżeli chcemy, aby nasze przyprawy pozostały świeże przez długi czas, powinniśmy trzymać je w szczelnych pojemnikach. Najlepiej sprawdzą się szklane i ceramiczne. Szkodliwe dla tych produktów będzie działanie powietrza, światła i wilgoci. Starajmy się też wysypywać przyprawy z pojemnika, a nie wkładać palce do środka. Przy przestrzeganiu tych zasad ocena przydatności przypraw, choćby po terminie, tak naprawdę sprowadza się do ich aromatu. jeżeli wciąż mają intensywny zapach i smak, śmiało możemy dodawać je do potraw. Mimo to istnieją od tego pewne wyjątki.
Kiedy wyrzucić przyprawy? Niektóre z nich możesz wykorzystać, choćby jeżeli nie nadają się do jedzenia
Niepokojącym sygnałem w przypadku przypraw będzie ich nieprzyjemny zapach. Ponadto powinniśmy wyrzucić produkt, który zmienił kolor, pojawiły się w nim grudki, pleśń lub niteczki świadczące o obecności larw moli spożywczych. O zasadach segregacji śmieci pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Jednocześnie należy podkreślić, iż przyprawy, które po prostu wywietrzały, mogą nam się jeszcze przydać. Wiele z nich będzie ciekawym urozmaiceniem prac plastycznych, a także sprawdzi się jako domowy peeling.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.