Aktualne przepisy dotyczące usytuowania zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (tzw. szamb) określają minimalne odległości od innych obiektów i granic działki, które należy zachować podczas ich instalacji. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie zawarte są w przepisach techniczno-budowlanych, w szczególności w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Warto również zwrócić uwagę na obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarki nieczystościami ciekłymi. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele są zobowiązani do:
- przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku braku takiej możliwości, do wyposażenia jej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych;
- gromadzenia nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami oraz ich regularnego usuwania przez uprawnione podmioty.
Dodatkowo, w niektórych przypadkach instalacja szamba może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Zgodnie z art. 389 pkt 6 ustawy Prawo wodne, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na wykonanie urządzeń wodnych, do których mogą być zaliczane niektóre rodzaje zbiorników na nieczystości ciekłe. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie Wód Polskich
Przepisy dotyczące minimalnych odległości, jakie należy zachować przy usytuowaniu zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (szamb), są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 36 tego rozporządzenia, minimalne odległości szamba od niektórych elementów w gospodarstwie są następujące:
- Od okien i drzwi zewnętrznych budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej: 5 metrów
- Od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego: 2 metry
- Od studni dostarczającej wodę do spożycia i na potrzeby gospodarcze: 15 metrów
Należy jednak zwrócić uwagę, iż w niektórych przypadkach, na podstawie § 9 tego samego rozporządzenia, możliwe jest zmniejszenie tych odległości, pod warunkiem zastosowania odpowiednich zabezpieczeń lub uzyskania zgody adekwatnego organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Warto również pamiętać, iż lokalne przepisy planistyczne lub decyzje administracyjne mogą wprowadzać dodatkowe wymagania dotyczące usytuowania szamba. Dlatego zaleca się konsultację z lokalnym organem administracji architektoniczno-budowlanej w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz upewnienia się, iż planowana inwestycja spełnia wszystkie obowiązujące wymogi prawne.