Przepis na pierogi z jagodami – z mazurskich lasów

szalonewalizki.pl 2 lat temu

Jak przygotować pierogi z jagodami?

Zacznijmy od tego, iż nie ma chyba w kuchni polskiej bardziej kojarzącego się z latem i wakacjami dania jak pierogi z jagodami. No może obok chłodnika. Wybitnie sezonowy i wybitnie niezapomniany smak, na który czeka się do kolejnego lata.

I my się doczekaliśmy do pierogów AD 2022 a iż niejedne w życiu przygotowaliśmy i zjedliśmy chcemy podzielić się sprawdzonym przepisem na pierogi z jagodami, które naprawdę będą smakować jak u mamy. Kwintesencją pierogów, niezależnie od wsadu jest ciasto i to od jego przygotowania, konsystencji i sprężystości zależeć będzie smak naszych pierogów.

Składniki na pierogi z jagodami

  • 0,5 kg mąki poznańskiej – TYP 500
  • 300 ml przegotowanej, gorącej wody
  • dwie łyżki roztopionego masła
  • szczypta soli
  • 400 gramów jagód ( litrowy słoik )

Polewa ze śmietany

  • śmietana 18% – 200 ml ( jedno opakowanie )
  • cukier z prawdziwą wanilią

Jak przygotować dobre ciasto na pierogi ?

Do mąki dodajemy szczyptę soli, gorącą wodę i roztopione masło. Wyrabiamy na gładką masę manualnie lub tak jak my – robotem. Ciasto musi być miękkie, sprężyste i elastyczne a jednocześnie nie kleić się do dłoni.

Naszą tajemnicą dobrego ciasta jest brak jajek !!! Sprawdzone przez nasze mamy i babcie. Jajka w cieście powodują, iż staje się ono twarde przez co pierogi nie są tak delikatne i smaczne. Bardzo istotna jest również wspomniana gorąca woda, której efektem jest właśnie sprężystość ciasta i to, iż dobrze się ono klei.

Jagody przed dodaniem ich do ciasta dobrze jest oprószyć nieco mąką ziemniaczaną. Bo podczas gotowania puszczają sok a mąka wiąże go wewnątrz pierogów przez co sok lekko zagęszcza się i nie wylewa od razu po dzieleniu pierogów na części.

Dobrze wyrobione ciasto cienko rozwałkowujemy i wycinamy szklanką koła, które wypełniamy jagodami i dokładnie sklejamy.

Jednocześnie mieszamy śmietanę dodając cukru z wanilią do smaku, w zależności od tego kto ile lubi. Gotujemy wodę do wrzenia a następnie zmniejszamy ogień, wrzucamy pierogi i gotujemy je około 6-8 minut (spróbujcie po 6 minutach jednego by wyczuć czy już są dobre).

Wyjmujemy pierogi cedzakiem na talerz, polewamy śmietaną i możemy cieszyć nasze kubki smakowe najlepszym sezonowym daniem ever.

Smacznego.

Więcej przepisów Szalonych Walizek

Na naszym blogu znajdziesz więcej sprawdzonych przez nas przepisów:

Przepisy Szalonych Walizek

W naszych podróżach często poruszamy temat kuchni, opisujemy odwiedzane restauracje a wszystkie te teksty jak również i filmy można zobaczyć tutaj:

Kuchnia według Szalonych Walizek

Idź do oryginalnego materiału