Podstawą w przygotowywaniu barszczu wigilijnego jest dobry zakwas buraczany. Wystarczy dodać go do wywaru z warzyw, zagotować i zupa będzie gotowa. W sklepach znajdziemy szeroki wybór zakwasów do barszczu, jednak często zawierają one dodatkowe ulepszacze smaku i sztuczne aromatu. jeżeli nie chcesz kupować gotowego produktu, możesz zrobić go samodzielnie. Przepis jest bardzo prosty.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak przygotować tradycyjny barszcz z uszkami?
Barszcz wigilijny na zakwasie: przepis. Jak zrobić pyszną zupę?
Przyrządzanie zakwasu jest bardzo proste. Składniki, których potrzebujesz, to:
kilogram buraków,
4 ząbki czosnku,
3 liście laurowe,
5 ziaren ziela angielskiego,
łyżka soli,
kromka razowego chleba (najlepiej na zakwasie),
1,5 litra wody.
Przepis na zakwas do barszczu czerwonego:
Na początek należy dobrze umyć i osuszyć buraki. Następnie obieramy je i tniemy w cienkie plastry lub kostkę. Ząbki czosnku pokrój w plasterki.
Przygotuj duży słoik, umyj go i wyparz, by pozbyć się bakterii, które mogłyby zepsuć zakwas.
Na dnie naczynia ułóż kilka plasterków czosnku, liście laurowe i ziele angielskie. Następnie rozłóż kawałki buraków. Układaj warstwy naprzemiennie aż do zużycia wszystkich składników. Na wierzch połóż kromkę chleba.
Zagotuj 1,5 litra wody i rozpuść w niej sól. Gdy się ostudzi, zalej nią słoik z pozostałymi składnikami. Następnie zakryj naczynie czystą ścierką lub gazą.
Zakwas z buraków: przepis. Jaki chleb do zakwasu buraczanego?
Pamiętaj, iż przygotowywanie zakwasu wymaga czasu i cierpliwości ze względu na fermentację. To właśnie dlatego na wierzch składników trzeba położyć kromkę chleba, najlepiej razowego, przygotowywanego na zakwasie. Dzięki temu cały proces przebiegnie sprawniej. Odstaw słoik w ciepłe, ciemne i suche miejsce na około tydzień. Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze pokojowej, czyli w około 20 stopniach Celsjusza. jeżeli jest zbyt zimno, proces może się wydłużyć. Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać stan zakwasu i delikatnie mieszać go czystą łyżką. Dzięki temu nie spleśnieje. Po upływie wskazanego czasu, płyn przebierze ciemnoczerwonej barwy i kwaskowatego smaku. To oznacza, iż najwyższa pora na odcedzanie zakwasu od składników. Przelej go przez sitko, a następnie do czystych butelek lub słoików. Gotowy zakwas można przechowywać przez kilka dni w lodówce.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.