Przepis dziadka na białą kiełbasę

ania-gotuje.pl 9 miesięcy temu

Poznaj przepis mojego dziadka na niezwykle soczystą, białą kiełbasę. Sprawdź jakiego używam mięsa, jelit oraz przypraw. Zobacz jak samodzielnie w prosty sposób krok po kroku zrobić domową kiełbasę białą.

Na moim, świątecznym stole nie może zabraknąć białej kiełbasy. Podaję ją po ugotowaniu w wodzie. Świetnie pasuje do niej domowy chrzan lub ogórek kiszony. Możesz ją też parzyć, upiec lub podać w żurku. W każdym wariancie smakuje rewelacyjnie.

Biała kiełbasa – składniki:

Podaję proporcje na 1 kg kiełbasy. Dzięki temu w łatwy sposób przeliczysz proporcje na większą ilość. Surową kiełbasę białą możemy mrozić.

  • 700 g schłodzonego mięsa chudego (wieprzowa: łopatka, szynka, karkówka lub wołowina gulaszowa)
  • 300 g schłodzonego mięsa tłustszego (boczek, podgardle, golonka)
  • 125 ml zimnej wody (pół szklanki)
  • 18 g peklosoli (lub 21 g zwykłej soli kamiennej)
  • 1,5 łyżeczki pieprzu
  • pół łyżki majeranku
  • szczypta lubczyku suszonego
  • 2 lub 3 średnie ząbki czosnku
  • 1 metr jelit wieprzowych (średnica około 26 mm)

Jak zrobić soczystą kiełbasę białą?

Do zrobienia białej kiełbasy wykorzystałam: dużą miskę, maszynkę do mielenia mięsa, nakładkę do nadziewania mięsa w jelita.

Krok 1 – przygotowuję mięso

Schłodzone mięso kroję na kawałki. Chude mięso mielę na większych oczkach sitka np 10 lub 12 mm. Tłuste kawałki mielę na mniejszych oczkach od 3 do 6 mm.

Zmielone mięso wrzucam do większej miski. Dodaję przyprawy i rozgniecione ząbki czosnku. Wszystko mieszam ze sobą i stopniowo dodaję zimną wodę, aż uzyskam kleistą konsystencję. jeżeli dodasz zwykłej soli, surowa kiełbasa będzie miała szary kolor. Gdy zastosujesz sól peklową, surowa kiełbasa będzie miała kolor różowawy. Mój dziadek i tato używali soli peklowej i ja robię tak samo. Według mnie apetyczniej wygląda po ugotowaniu. Pamiętaj, iż peklosól to konserwant. Wybór soli pozostawiam każdemu do wyboru.

Jak długo wyrabiać mięso na białą kiełbasę? Mięso na białą kiełbasę ugniatam i wyrabiam manualnie przez około 10 minut. Mięso musi być kleiste.

Następnie odstawiam z miską pod przykryciem do lodówki na około 2 godziny.

Krok 2 – przygotowuję jelita

Gdy mięso chłodzi się i przegryza w lodówce, przygotowuję jelita na kiełbasę. Jelita moczę w misce z zimną wodą przez 30 minut. Następnie zmieniam wodę i moczę przez kolejne 90 minut. Na koniec jelita płuczę dokładnie 3 razy na zewnątrz i w środku w celu pozbycia się nadmiaru soli. Robię to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić cienkiej błony.

Krok 3 – nadziewam kiełbasy

Na maszynkę do mielenia mięsa nakładam końcówkę do nadziewania kiełbasy.

Namoczone jelita odciskam z wody i nasuwam na końcówkę do nadziewania. Dla ułatwienia możesz końcówkę posmarować olejem, oliwą lub smalcem. Po nasunięciu zostawiam kilka cm jelita i związuję koniec. PS. jeżeli zostaną mi jelita, to wkładam je do słoika, obsypuję i obtaczam większą ilością wody. Przechowuję w lodówce do miesiąca.

Do maszynki wkładam przygotowane mięso i nadziewam jelito. Bardzo ważne jest, aby farsz był nadziewany bez przerwy z wyczuciem. Kiełbasy muszą być dość zbite i nie mogą mieć pustych przestrzeni.

Najlepiej jak w tej czynności jedna osoba nadziewa maszynkę mięsem, a druga stopniowo pod naporem mięsa nadziewa jelita i formuje kiełbasę. Możesz formować np 1 lub 2 metrowe kawałki i je potem skręcać. Po napełnieniu jelita mięsem, zatrzymuję nadziewanie mięsa w maszynce. Odbieram kilka cm mięsa i związuję. Czynność powtarzam, aż nadzieję całe mięso w jelita.

Na koniec delikatnie skręcam w kiełbasy o długości około 12 cm. Kiełbasę chwytam kciukiem oraz palcem wskazującym jednej ręki i ściskam aż się złączy, po czym skręcam drugą ręką. Każdy kawałek skręcam w drugą stroną.

Pęta kiełbasy wieszam na kiju i pozostawiam do wysuszenia (najlepiej w chłodnym miejscu) przez około 24 godziny (minimum kilka godzin). Surowa kiełbasa biała jest już gotowa.

Możesz ją zamrozić na później, uwędzić, upiec lub ugotować. Kiełbasa z przepisu mojego dziadka jest soczysta. Po przekrojeniu wydobywa się aromatyczny sok. Poniżej przedstawiam najpopularniejszą metodę na ugotowanie białej kiełbasy.

Gotuję białą kiełbasę

Do garnka wlewam zimną wodę i umieszczam surową białą kiełbasę. Możesz dodać kilka ziaren ziela angielskiego i listków laurowych.

Podgrzewam na niedużym ogniu i nie doprowadzam do zagotowania się. Woda może jedynie puszczać małe pęcherzyki powietrza. Oznacza to optymalną temperaturę około 80 – 90 stopni C.

Gdy kiełbasa wypłynie na powierzchnię podgrzewam jeszcze przez około 1 minutę i zdejmuję z ognia.

Życzę smacznego!

Idź do oryginalnego materiału