Poszukiwania pracy są trudne. Chociaż nowe oferty pojawiają się każdego dnia i wydawać by się mogło, iż świat stoi dla pracowników otworem, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Na Linkedin coraz częściej pojawiają się wpisy sfrustrowanych osób, które wysłały setki CV, tygodnie czekały na odpowiedź i w najlepszym wypadku otrzymały maila z podziękowaniami, bez uzasadnienia, dlaczego zostały odrzucone. Wiele osób odpada już na etapie CV. Dlaczego?
REKLAMA
Zobacz wideo Anna Wendzikowska o wywiadach z gwiazdami Hollywood. "Myślę, iż zrobiłam 5 tys. wywiadów" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
10 błędów, które najczęściej popełniamy w CV
Patrycja wyjaśniła, iż jej praca polegała na segregowaniu nadesłanych CV tych na trzy kategorie. Pierwsza to osoby z adekwatnym doświadczeniem. Druga - osoby wykazujące potencjał. Trzecia należała natomiast do tych, którzy nie pasują do danej oferty. W związku z tym obejrzała ponad 100 nadesłanych życiorysów i zorientowała się, jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci.
Na początku omówiła kwestię zdjęcia. - Dziewczyny, jak ja widzę zdjęcie, z odsłoniętym ramieniem, to zastanawiam się, czy to jest nagie zdjęcie? Tak samo selfie z góry, zdjęcia z wakacji, zdjęcia z koleżankami (...). Nie mówię, iż masz mieć zdjęcie z profesjonalnej sesji, ale naprawdę możesz stanąć przy ścianie, założyć koszulę albo cokolwiek i zrobić sobie zwykłe zdjęcie - podkreśliła.
Potem zwróciła uwagę na fakt, iż w CV nie powinno być błędów ortograficznych, bałaganu i niekonsekwencji, np. myślników naprzemiennie z kropkami, bo świadczy to o niedokładności. - Jestem zdziwiona, iż wpisujecie jeszcze swój stan cywilny. Tego się nie robi - dodała.
Istotne jest też, żeby w CV znalazła się informacja o wieku lub data urodzenia. - Nie dlatego iż mnie interesuje, ile masz lat. Mnie to interesuje wtedy, kiedy nie masz doświadczenia, a ja chcę wiedzieć, czy masz prawo go nie mieć. Bo jeżeli masz 20 lat, to nie będę od ciebie oczekiwała 10 lat doświadczenia na danym stanowisku - wyjaśniła.
Mówiła też o tym, iż warto dodać krótki opis w punkcie "o sobie". Jednocześnie wyjaśniła, iż powinien on być adekwatny do stanowiska, na które aplikujemy. - jeżeli wysyłasz CV w 100 miejsc i wszędzie to samo, to nie będzie to aż tak skuteczne - stwierdziła. Jednocześnie zaznaczyła, iż opis nie powinien być zbyt długi. Analogicznie - nie powinny być też zbyt długie opisy stanowisk, warto stawiać na konkretne informacje.
Dużym ułatwieniem dla rekrutera będzie to, jeżeli na początku w CV znajdzie się doświadczenie, a na dalszych polach edukacja. Dodała jeszcze: Nie pisz w swoim CV, iż jesteś piękna.