Przed wyjściem z domu wkładam znicz do zamrażarki. Robię tak od lat. Efekt widzę nie tylko w portfelu

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Co zrobić, żeby znicz dłużej się palił? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Co zrobić, żeby znicz dłużej się palił? Na stoiskach i sklepach wprost roi się od wkładów, zniczy i świec, które trafiają potem na groby, by tam stać się symbolem pamięci o bliskich. Często jednak wypalają się w kilka godzin. Na szczęście można temu zaradzić i to banalnym sposobem.
Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i okres towarzyszący tym świętom to czas, w którym szczególnie wspominamy zmarłych bliskich i członków rodziny, odwiedzamy ich groby i stawiamy bukiety, wiązanki, a przede wszystkim palimy znicze i wkłady. Do wyboru mamy wiele rodzajów, różniących się nie tylko rozmiarem, ale także jakością wykonania i ceną. Większość z nas chce, by światło świeciło na cmentarzu jak najdłużej. Niektórzy sięgają więc po wkłady LED, te są jednak drogie. Czy istnieje prostsze rozwiązanie?

REKLAMA







Zobacz wideo Sylwia Bomba: "Randkowanie w Warszawie to jest prawdziwy survival" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Jak przedłużyć czas palenia zniczy? Sprytny trik pomoże
By wosk w zniczu wypalał się wolniej, wystarczy, iż wcześniej na kilka godzin umieścisz go w zamrażalniku. Pod wpływem niskiej temperatury parafina, która zwykle wykorzystywana jest we wkładach i zniczach, stanie się bardziej zbita. Dzięki temu wosk będzie się topił wolniej, będzie też mniej podatny na wysoką temperaturę płomienia, a więc i wolniej spalał, a ty zaoszczędzisz na wymianie wkładów i zniczy.


PORADA! Zmrożenie wosku to nie wszystko. Przed zapaleniem znicza przytnij też knot na długość ok. 0,5-1 cm ponad górną warstwą parafiny. Dzięki temu wkład będzie się wypalał jeszcze wolniej, a przy tym równomiernie.





znicze (zdj. ilustracyjne) pixabay/summa


Co zrobić, żeby znicz dłużej się palił? Zwróć uwagę na te szczegóły
Przy okazji kupowania zniczy warto kierować się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale także jakością samego wkładu. Ten oczywiście zawsze możesz wymienić, ale i tu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Co zrobić, żeby znicz dłużej się palił?




Wybieraj wkłady olejowe (szczególnie zimą), sojowe albo z wosku pszczelego, jeżeli masz taką możliwość. Będą palić się stabilniej, mniej kopcić i wytrzymają dłużej. Są jednak droższe od zwykłych wkładów parafinowych.
Dobierz rozmiar wkładu do znicza. Zbyt mały gwałtownie zgaśnie, a przy tym okopci wnętrze znicza. Zbyt duży zasłoni otwory w kapturku, co odetnie dopływ powietrza. Efekt? Płomień gwałtownie zgaśnie.
Idź do oryginalnego materiału