Przecier pomidorowy na zimę

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Przecier pomidorowy jest na mojej obowiązkowej liście corocznych przetworów na zimę. Przyrządzam z niego mnóstwo potraw: zupę pomidorową, pizzę oraz przede wszystkim sosy do spaghetti, gołąbków lub pulpetów. jeżeli go spróbujesz, już nigdy nie zechcesz sklepowego przecieru.

Najlepsze pomidory do przecieru to odmiana Lima, ponieważ ma gęsty miąższ i mało soku. Do przygotowania przecieru pomidorowego możemy wykorzystać praktycznie każdy rodzaj pomidorów (także koktajlowe). Ja najczęściej wykorzystuję warzywa z domowej szklarni, których nie jestem w stanie na bieżąco spożyć. Zarówno kolor jak i gęstość przetworów zależy od odmiany pomidorów.

Z wodnistych pomidorów otrzymuję przecier o konsystencji soku pomidorowego, który najczęściej używam do zupy pomidorowej. Lubię go także doprawić świeżo zmielonym pieprzem i pić.Na przełomie sierpnia i września kupuję na straganach odmianę Lima (ma charakterystyczny, owalny kształt), która ma najwięcej miąższu i najlepiej nadaje się na przetwory. Im mniej soku w pomidorach, tym krócej je gotuję. Oszczędzam przy tym cenny czas i pieniądze :-).

Przecier pomidorowy – składniki.

Kaloryczność: 30 kcal w 100g.

  • 3 kg pomidorów (nejlepiej odmiana Lima)
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka cukru
  • 3 ząbki czosnku
  • szczypta pieprzu cayenne

Sposób wykonania przecieru pomidorowego na zimę.

To bardzo prosty i szybki przepis na przecier pomidorowy do słoików na zimę. Do jego wykonania potrzebować będziemy: ostrego noża, deski do krojenia oraz garnka.

Pomidory myję i kroję w kostkę. W trakcie krojenia z pomidorów usuwam twarde, zielone końcówki. W przecierze pomidorowym pozostawiam zarówno skórki, jak i pestki, które zawierają cenne likopeny. Likopen jest świetnym przeciwutleniaczem, który chroni nas przed nowotworami i chorobami układu krwionośnego.

Pokrojone pomidory wrzucam do garnka i wstawiam na niewielki ogień. Gotuje tak przez 60 minut, od czasu do czasu mieszając. W tym momencie w naszym przecierze następuje redukcja wody, dzięki temu będzie on gęsty. Należy jednak pamiętać, żeby cały czas używać niedużego ognia.

Po upływie tego czasu do pomidorów dodaję cukier, sól, pieprz cayenne oraz czosnek przeciśnięty przez prasę. jeżeli ktoś lubi aromat ziół, możemy dodać po łyżeczce oregano i bazylii.

Całość miksuję dzięki blendera manualnego i gotuje kolejne 30 minut.

W między czasie wyparzam słoiki o nakrętki. Możemy wyparzyć wrzątkiem lub też wstawić na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C.

Gotowy sos przelewam do słoików. Zakręcam i pasteryzuję w garnku z wodą przez 15 minut lub w piekarniku nagrzanym do 120 stopni przez 20 minut.

Pasteryzuję przecier z pomidor

Gęsty przecier pomidorowy najlepiej nadaje się do spaghetti oraz:

pizza

pulpety w sosie pomidorowym

gołąbki z młodej kapusty

Idź do oryginalnego materiału