Dobrze zaprojektowane biuro jest kluczowym elementem zachęcającym pracowników i pracowniczki do działania w firmie, a nie tylko w trybie zdalnym. Fakt ten potwierdziły m.in. międzynarodowe badania ilościowe Leesman. Z tego, jak istotną rolę w zwiększaniu motywacji i efektywności zespołu odgrywa przestrzeń, doskonale zdaje sobie sprawę także pracownia Workplace – polski lider w dziedzinie nowoczesnego projektowania wnętrz biznesowych. Stworzony przez nich projekt biura w duchu skandynawskiego minimalizmu jest tego świetnym przykładem!
Projekt wybiegający w przyszłość – odpowiedź na rodzące się potrzeby i wyzwania
Blisko 650-metrowe biuro to druga realizacja stworzona przez Workplace dla inwestora, jakim jest firma z branży konsultingowej. Po udanej współpracy nad wrocławską siedzibą, właściciele w 2020 roku powierzyli pracowni projekt biura w Poznaniu. Proces rozpoczął się od przeprowadzenia dogłębnych badań nad potrzebami zespołu i przyszłym kierunkiem rozwoju modelu pracy. Ten etap obejmował serię ankiet, wywiadów i warsztatów. W ten sposób udało się wyznaczyć główny cel projektowy: stworzenie biura dostosowanego do pracy hybrydowej – łączącego domowy komfort z elastycznością i możliwością działania w zespołach.
Efekty badań dotyczących strategii przestrzeni jasno wykazały, iż dla pracowników i pracowniczek niezwykle ważna jest autonomia w podejmowaniu decyzji o miejscu pracy. Poprzednie biuro nie stwarzało komfortowych warunków do realizacji różnorodnych zadań, a tryb pracy zdalnej negatywnie wpływał na wymianę wiedzy i współpracę w zespole. Nowy projekt biura w duchu skandynawskiego minimalizmu został więc pomyślany jako układ wielu zróżnicowanych stref dostosowanych zarówno do samodzielnej pracy w skupieniu, jak i działania zespołach oraz do prowadzenia biznesowych spotkań.
Funkcjonalna przestrzeń pracy w zespołach – nowe myślenie o open space’ach
Ważnym aspektem kultury organizacyjnej inwestora jest open space. Wymagał on jednak pewnych zmian. Dużą, słabo wyciszoną przestrzeń, zastąpiły niewielkie strefy zespołów, rozdzielone akustycznymi zasłonami i strefami wsparcia. Takie rozwiązanie sprzyja utrzymaniu ciszy w miejscu pracy, a także umożliwia indywidualną regulację oświetlenia i temperatury. W biurze pojawiły się także budki akustyczne, pozwalające na komfortowe prowadzenie spotkań i rozmów. Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, w projekcie wykorzystano część używanego wcześniej wyposażenia, takiego jak biurka.
Projekt biura w duchu skandynawskiego minimalizmu zakładał również technologiczne unowocześnienie. Ujednolicono wyposażenie IT biurek i sal spotkań, co pozwala na wygodne prowadzenie rozmów w trybie hybrydowym, poprawiono funkcjonalność stacji roboczych oraz wprowadzono ładowarki indukcyjne i elektryczną regulację wysokości niektórych stanowisk pracy. Zastosowano też inteligentne lockery firmy Collectomat i zintegrowany system rezerwacji sal, biurek i miejsc parkingowych. W trakcie prac okazało się, iż frekwencja w nowym biurze jest tak wysoka, iż firma zdecydowała się powiększenie go o sąsiednią powierzchnię.
Projekt biura w duchu skandynawskiego minimalizmu – wygoda i styl mogą iść w parze
Do założeń estetycznych należało stworzenie przestrzeni wspierającej koncentrację. Stąd wziął się pomysł, aby połączyć minimalizm – czyli oszczędność form i proste, geometryczne bryły – z ciepłem, naturalnością i lekkością stylu skandynawskiego. W aranżacji biura dominują stonowane kolory ziemi obejmujące beże, brązy, szarości i zgaszoną zieleń. Duża ilość drewnianych elementów oraz roślin dodatkowo sprzyjają wyciszeniu i chwilom regeneracji. Unikalny charakter przestrzeni tworzą natomiast geometryczne wzory na szronionych przeszkleniach – odwołują się one do najważniejszych punktów na mapie Poznania.
Wśród ciekawych elementów zastosowanych w projekcie warto też wyszczególnić obrazy akustyczne, które nie tylko pełnią funkcję nowoczesnej ozdoby, ale też wygłuszają przestrzeń, pomagając tym samym zachować maksymalny komfort pracy. Dogłębny research i wieloletnie doświadczenie sprawiły, iż pracowni Workplace udało się po raz kolejny stworzyć przyjazne środowisko pracy hybrydowej, które inspiruje, wzmacnia kreatywność i sprzyja efektywnemu współdziałaniu. Potwierdzeniem tego sukcesu jest bez wątpienia duża frekwencja w biurze oraz podjęta przez inwestorów decyzja o rozbudowie.
Projekt: Workplace | workplace.pl
Zespół projektowy: Ewelina Jezierska-Podolska, Aleksandra Piotrkowicz i Daria Żarnoch