Program „Czyste Powietrze 2025” a okna dachowe

roofliteplus.pl 1 tydzień temu

Program „Czyste Powietrze” w 2025 właśnie ruszył i od końca marca urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków na dofinansowanie. „Czyste Powietrze” pozwala zdobyć środki na termomodernizację domu i dzięki dotacji zainstalować na poddaszu nowoczesne i wydajne energetycznie okna dachowe. Podpowiadamy, jak skorzystać z programu „Czyste Powietrze 2025” i zwiększyć komfort w domu bez ponoszenia dużych wydatków.

„Czyste Powietrze 2025” – na czym polega projekt?

„Czyste Powietrze 2025” to tegoroczna edycja programu, który funkcjonował już w latach poprzednich. Nadrzędnym celem istnienia tego rządowego programu jest wpisane w jego nazwę „czyste powietrze”. Dofinansowanie na termomodernizację domu przyznawane wnioskującym ma bowiem służyć przede wszystkim poprawie jakości powietrza, co jest możliwe poprzez zwiększanie wydajności energetycznej budynków. Większą wydajność energetyczną budynku mają z kolei zapewnić: wymiana nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. kopciuchów), docieplenie przegród budowlanych oraz wymiana okien. Program „Czyste powietrze” pozwala zdobyć pieniądze na tego rodzaju cele, ale dofinansowanie na termomodernizację wymaga spełnienia kliku precyzyjnie określonych warunków oraz złożenia wniosku do adekwatnego urzędu. Program „Czyste Powietrze 2025” jest skierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych.

Jakie wydatki obejmuje dotacja na termomodernizację domu w programie „Czyste Powietrze”?

Program „Czyste Powietrze 2025” pozwala zyskać dotację jedynie na bardzo konkretne działania. Są to m.in.:

  • wymiana źródeł ciepła na efektywniejsze;
  • modernizacja instalacji grzewczej,
  • montaż wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • ocieplenie przegród budowlanych, wymiana okien i drzwi,
  • sporządzenie ekspertyz, dokumentacji technicznej, audytu energetycznego.

W przypadku wymiany okien dofinansowanie dotyczy ponadto tylko takich okien, które faktycznie poprawiają wydajność energetyczną budynku, a więc mają określone parametry techniczne gwarantujące wysoką termoizolacyjność.

Program „Czyste Powietrze” a wymiana okien – jak wymiana okien wpływa na energię i ciepło w budynku?

Program „Czyste Powietrze 2025” jest doskonałą okazją do tego, aby zmniejszyć koszt wymiany okien dachowych na nowe. Wszystko dlatego, iż okna dachowe mają duży wpływ na to, jak kształtuje się bilans energetyczny budynku oraz jak efektywne jest jego ogrzewanie.

Nowej generacji okna dachowe wyróżniają się wysoką termoizolacyjnością, na co wskazuje niski współczynnik przenikania ciepła okna (Uw). Współczynnik ten pokazuje, jak skutecznie okno dachowe zapobiega wychładzaniu się pomieszczenia w zimie oraz jego nagrzewaniu w okresie lata. jeżeli instalowane okna dachowe mają współczynnik przenikania ciepła równy lub mniejszy niż 1,1 W/m²K, właściciel modernizowanego domu może starać się o dofinansowanie do okien. „Czyste Powietrze” oferuje ponadto środki tylko wówczas, gdy okno dachowe spełnia wymagania zawarte w aktualnym regulaminie akcji „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie do wymiany okien przysługuje więc tylko w przypadku okien dachowych, które mają certyfikaty potwierdzające ich parametry energetyczne oraz zgodność ze wskazanymi w prawie normami jakościowymi.

Energooszczędne okna dachowe TRIO PINE oraz TRIO PVC dostępne w naszej ofercie to rozwiązania, które spełniają wszystkie wymogi programu „Czyste Powietrze” i uprawniają do zdobycia dofinansowania. Okna dachowe z serii TRIO to trzyszybowe okna dachowe wypełnione argonem i wyposażone w powłoki niskoemisyjne, których Uw wynosi 1,1 W/m²K. Z kolei dokument Deklaracja adekwatności Użytkowych RoofLITE+ to certyfikat potwierdzający spełnienie przez te okna wszystkich wymagań technicznych 2021 dla stolarki okiennej.

Jak skorzystać z dofinansowania do okien „Czyste Powietrze 2025”?

Osoba zainteresowana dotacją na termomodernizację domu powinna w pierwszym kroku wybrać okna dachowe i upewnić się, iż spełnia warunki, jakie stawia program „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie zostanie wypłacone na podstawie dokumentacji złożonej wraz z wnioskiem, który podpisany należy złożyć online lub do adekwatnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wniosku powinny być dołączone wymagane w regulaminie programu dokumenty, w tym m.in. dokument podsumowujący audyt energetyczny oraz zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy.

Zachęcamy do wyboru okien z naszej oferty oraz skorzystania z dobrej okazji na obniżenie kosztów ich instalacji i jednoczesną poprawę komfortu na poddaszu. Warto z tegorocznego programu skorzystać też możliwie szybko, ponieważ w praktyce nie wiemy, do kiedy program „Czyste Powietrze” będzie działał w aktualnej formie i czy dotacja na termomodernizację domu będzie dostępna na podobnie atrakcyjnych warunkach w przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału