Produkt z kuchni sprawi, iż firany i obrusy będą idealnie gładkie i czyste

genialne.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jak się robi krochmal? Fot. Getty Images


Sprawia, iż pościel, firanki i ubrania są gładkie i świeże. Do tego chroni je przed wnikaniem drobnych zanieczyszczeń w głąb tkanin. Krochmal to uniwersalny środek, którego chętnie używały nasze babcie. Dziś również warto z niego skorzystać i wcale nie trzeba w tym celu biegać po sklepach, by kupić odpowiedni preparat. Wyjaśniamy, jak się robi domowy krochmal.

Krochmal był przed laty doskonałym środkiem pozwalającym zachować czystość tkanin i pozbyć się zagnieceń. Ten prosty środek pomaga nie tylko wygładzić pościel czy obrus, ale również zapobiega wnikaniu drobnych zanieczyszczeń w tkaninę. Doskonale sprawdza się również w przypadku łatwo gniotących się ubrań.

Z czego się robi krochmal?

W sklepach z chemią domową z pewnością znajdziesz gotowy krochmal, ale kupowanie go nie ma większego sensu. Z łatwością zrobisz taki sam środek w domu. Potrzebujesz jedynie mąki ziemniaczanej oraz wody. Te dwa składniki, dobrane w odpowiednich proporcjach, pomogą zadbać o świeżość firan, pościeli, obrusów, a choćby odzieży.

Jak się robi krochmal? Fot. Getty Images

Jak się robi krochmal?

Wykonanie krochmalu jest bardzo proste. Wystarczy połączyć skrobię ziemniaczaną z zimną wodą i rozmieszać grudki, a następnie dodać preparat do 1 l gotującej się wody. Pamiętaj, aby dobrze wszystko wymieszać. Następnie zdejmij garnek z gazu. Jak wspomnieliśmy, najważniejsze są proporcje, które powinieneś dostosować do tego, co chcesz wykrochmalić. Do ubrań potrzebujesz o wiele słabszego preparatu niż do firanek, pościeli lub obrusów. Im więcej mąki ziemniaczanej dodasz, tym tkaniny będą bardziej usztywnione.

  • Żeby zrobić krochmal do pościeli, obrusów oraz firanek, użyj 1 łyżki mąki ziemniaczanej na 1 l wody.
  • Do krochmalenia serwetek na sztywno dodaj 2 łyżki mąki zimniaczanej na 1 l wody.

Jak się robi krochmal do ubrań?

Krochmal ze skrobi może być zbyt mocny do usztywniania ubrań. Nie chcemy przecież czuć się w nich jak w zbroi. Aby wykrochmalić ubrania, możesz wykorzystać wodę z gotowania ryżu lub cukier.

  • Ugotuj 4 łyżki ryżu w 2 l wody. Odlej wodę z ryżu i rozcieńcz preparat – na 1 szklankę wody z ryżu użyj 4 szklanek czystej wody (na obrusy i firany wystarczą 2 szklanki). W ten sposób uzyskasz lekki krochmal, który idealnie sprawdzi się na ubraniach.
  • W przypadku bardzo delikatnych materiałów (np. tiulu) zastosuj krochmal z cukru. Rozpuść 4 łyżki cukru w 4 łyżkach wody, a następnie wlej preparat do miski z rzeczami do wykrochmalenia.
Jak się robi krochmal? Fot. Getty Images

Jak się stosuje krochmal?

Dawniej krochmalenie wiązało się z długim gotowaniem rzeczy na gazie. Dziś nie jest to już konieczne. Możesz nakrochmalić rzeczy, mocząc je w misce. Dodawaj po jednej sztuce i delikatnie mieszaj, by uzyskać równomierne namoczenie tkaniny. To ważne, by cała była w tym samym stopniu usztywniona. Po jakimś czasie delikatnie wyciśnij rzeczy i rozwieś do wyschnięcia. Kiedy będą jeszcze delikatnie wilgotne, wyprasuj je. Możesz również wykrochmalić rzeczy w pralce. Wlej krochmal przeznaczony do pralek do przegródki na płyn i wybierz program płukania. Nie nastawiaj pralki na wirowanie, ponieważ spowoduje ono zagniecenia na tkaninach. Dobrym sposobem jest też użycie krochmalu w sprayu. Nalej rozcieńczony preparat do butelki ze spryskiwaczem i nanoś na ubrania w trakcie prasowania.

Wymieszaj dwa składniki i namocz firanki. Trik na wybielanie bez wybielacza!

Idź do oryginalnego materiału