Prenzlau w Brandenburgii – pomysł na jeden dzień

szalonewalizki.pl 2 lat temu

Atrakcje Prenzlau

To położone dosłownie tuż za granicą polsko-niemiecką, na północny-wschód od Berlina miasteczko pewnie wielu z Was, podobnie jak my mijało w drodze do stolicy Niemiec lub dalej na zachód. I pewnie nikomu przez myśl nie przeszło by mogło być celem turystycznej wyprawy. Dziś możemy stwierdzić, iż był to też nasz błąd.

Im bardziej zbliżaliśmy się w to miejsce krajobrazy wydawały się jakby znajome i coś nam przypominały. Trochę naszą Warmię a nieco włoską Toskanię.

Krajobraz regionu Uckermack jest łagodnie pofałdowany, pełen jezior i rzek a przez to bywa nazywany „Toskanią Północy”.

Kilka informacji o mieście Prenzlau

Prenzlau ma około 20 tysięcy mieszkańców. Leży 40 km od granicy na północnym krańcu jeziora Unterucker. Wpada do niego rzeka o nazwie Ucker czyli Wkra. Niewielkie miasteczko jest zadbane i ma kilka, ciekawych punktów do odwiedzenia zarówno dla miłośników historii jak i aktywności na świeżym powietrzu. Jest idealne na jednodniowy wypad lub weekendowy pobyt jeżeli ktoś lubi wypoczynek i aktywności nad wodą.

Nieprzypadkowo hasłem promocyjnym Prenzlau jest:

Miasto całujące jezioro

Prenzlau – mapa ciekawych miejsc

Kościół Mariacki w Prenzlau

Jednym z najwspanialszych zabytków miasta jest trójnawowy kościół Mariacki . Zbudowano go na przełomie XIII i XIV wieku. Dziś uważa się go za najważniejszą budowlę gotyku ceglanego w północnych Niemczech.

Jednym z jego najważniejszych elementów świadczących o wyjątkowości jest wschodnia fasada wzorowana na tej z katedry w Kolonii.

Wnętrze jest surowe ale w centralnym punkcie można podziwiać piękną chrzcielnicę a bliżej ściany wschodniej stojące naprzeciw siebie organy piszczałkowe. Pierwsze zainstalowano w 1567 roku.

Drugie pojawiły się natomiast w 1742 i były to organy z dwoma manuałami i 20 głosami. Zniszczonych w 1945 roku organów do dziś nie udało się jeszcze zastąpić.

Kościół ma dwie wieże – 64 metrową, południową i 68 metrową północną. Warto wybrać się na samą górę pokonując 243 schody by podziwiać panoramę miasta, pięknie odnowione średniowieczne budynki i jezioro Unterucker.

Widać stąd też dobrze zabudowania klasztorne, o których opowiemy za chwilę. Wchodzimy zwykle wieżą południową by zejść północną.

Przed kościołem, od strony południowo-zachodniej, znajduje się pomnik Martina Lutra – jednej z najbardziej znaczących postaci reformacji. pochodzący z 1903 roku.

Zwiedzanie kościoła jest płatne:

  • wstęp osoba dorosła 2 euro

Klasztor Dominikanów w Prenzlau

Kościół Mariacki i Klasztor Dominikanów to dwa najważniejsze zabytki północnoniemieckiego stylu gotyckiego w Prenzlau. Klasztor znajduje się kilkaset metrów od kościoła Mariackiego blisko murów miejskich.

Niestety gotycki kościół klasztorny był zamknięty. Dlatego nie udało nam się go odwiedzić i mogliśmy go podziwiać jedynie z zewnątrz. Podobnie jak dziedziniec klasztoru, gdzie właśnie trwał remont. Ale remonty mają to do siebie, iż kiedyś się kończą więc może Ty trafisz na otwarcie. Na szczęście otwarte było muzeum ukazujące bogatą historię miasta i regionu Uckermark.

Ekspozycja Muzeum w Klasztorze Dominikanów w Prenzlau

Odnowiony Klasztor Dominikański, pełni też rolę Centrum Kultury, archiwum i biblioteki, a my polecamy zatrzymać się w znajdującej się tu uroczej kafejce Kloster Cafe na kawę i ciastko.

Klasztor powstawał w czterech etapach w latach 1275–1500. Jego centrum tworzyły trójnawowy kościół i klauzura wraz z przybudówką oraz budynkiem gospodarczym.

Kloster Cafe

Tu warto zatrzymać się po zwiedzaniu klasztoru i muzeum bo klasztorna kawiarnia serwuje świetna kawę i zawsze coś dobrego do kawy. I nie są to tylko słodycze.

Wieża Środkowa z bramą przejazdową czyli Mitteltorturm Prenzlau

Środkowa wieża bramna jest najmłodsza ze wszystkich elementów murów obronnych miasta. Ze swoim artystycznym i dekoracyjnym wykonaniem oraz ośmioboczną krytą galerią jest najpiękniejszą wieżą bramną w fortyfikacjach Prenzlau. Północną dobudówkę z bramą wybudowano w 1928 roku. Na jej szczycie znajduje się kuty orzeł ze złotym pierścieniem w dziobie, który znany jest również jako „kruk ze środkowej wieży bramnej”.

Co interesujące Mitteltorturm Prenzlau posłużyła jako szablon dla dwóch wież mostu Oberbaum w Berlinie.

Kaplica szpitalna Ducha Świętego w Prenzlau

Budynek znajduje się przy wejściu do Wieży Środkowej i można go nazywać Kaplicą lub lepiej Szpitalem św. Ducha. Powstał prawdopodobnie pod koniec XIII lub na początku XIV wieku.

Dziś odbudowany po zniszczeniach wojennych pełni funkcje kulturalne głównie jako miejsce wystaw.

Mury miejskie Prenzlau

Mimo iż, działania wojenne w 1945 roku zniszczyło miasto aż w 80%, mury obronne w Prenzlau zachowały się w dużej części w bardzo dobrym stanie. Częściowo zostały też odrestaurowane.

Spacerując wzdłuż murów za klasztorem Dominikanów trafimy na Bramę Wodną, która podobnie jak część murów pochodzi w początku XIV wieku.

Bulwar nad jeziorem i Jezioro

Poprzez wspomnianą Bramę Wodną wyjdziemy wprost na uroczy bulwar nad jeziorem Unterucker. To dobre miejsce by pospacerować, spędzić miło czas i odpocząć.

Sonnenkap nad Unterucker

Gdy pójdziemy lub pojedziemy wzdłuż wschodniej strony jeziora dotrzemy do jednego z najnowszych i najładniejszych pól kempingowych w Prenzlau. To Sonnenkap nad Unterucker. Są tu do wynajęcia domki dla rowerzystów, pole namiotowe, kamperowe – słowem miejsce idealne praktycznie dla wszystkich.

Gdzie spać w Prenzlau?

Na pytanie, gdzie spać w Prenzlau możemy odpowiedzieć, gdzie my spaliśmy. A mianowicie w Mitteltorturm gdzie w tej chwili mieści się uroczy i rozsądny cenowo pensjonat. Zdecydowanie polecamy to miejsce.

Ale nie ukrywamy, iż rozważaliśmy też nocleg w Sonnenkap bo gdy poznaliśmy je bliżej bardzo nam się spodobało.

Jeśli chcesz jednak poszukać czegoś innego polecamy tutaj.

Booking.com

Co zobaczyć w Brandenburgii? – film

Zapraszamy i gorąco polecamy również nasz film z podróży po Brandenburgii. jeżeli jeszcze nie znasz naszego kanału, zostaw suba i włącz dzwonek z powiadomieniami, dzięki czemu dowiesz się również o kolejnych podróżniczych vlogach

Idź do oryginalnego materiału