Prawie nikt nie słyszał o tym uzdrowisku na Śląsku. Jest spokojne, na uboczu i pośród zieleni

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. Krystyna Winiarska / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0


To uzdrowisko, nie wiedzieć czemu, nie należy do najchętniej odwiedzanych. Stanowi doskonałą ostoję ciszy, relaksu i sielanki pośród pięknych krajobrazów natury. Zdecydowanie warto je odwiedzić nie tylko latem. Dlaczego?
w okresie letnim polskie uzdrowiska przeżywają istne oblężenie ze strony kuracjuszy oraz turystów. Trudno się temu dziwić. Bogata oferta zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych w połączeniu z wyjątkowym mikroklimatem oraz ciekawymi atrakcjami sprawia, iż nie brakuje chętnych na odwiedziny. Zamiast jednak po raz kolejny udawać się do Ciechocinka czy Sopotu, warto dać szansę mniej popularnym, acz równie malowniczym miejscowościom. Jedna z nich leży na Śląsku.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?


Mało znane uzdrowisko na Śląsku. Kuracjusze znajdują tam ciszę, spokój i bogactwo roślin
Goczałkowice-Zdrój to wieś wypoczynkowa o statusie uzdrowiska, położona w powiecie pszczyńskim, w województwie śląskim. Leży na historycznym Górnym Śląsku, w dolinie Górnej Wisły. Otaczają ją pasma Beskidu, rozlegle Lasy Pszczyńskie, a także charakterystyczne faliste płaskowyże.


Uzdrowisko znajduje się nieopodal jeziora Goczałkowickiego, przyciągając do siebie zarówno wczasowiczów spragnionych leniwego wypoczynku, jak i kuracjuszy chcących podreperować zdrowie. Tamtejsze ośrodki specjalizują się w leczeniu chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, a także schorzeń układu nerwowego i osteoporozy.


Goczałkowice-Zdrój to idealne miejsce na weekendowy wypoczynek fot. Antekbojar / Wikimedia Commons CC0 1.0


Co warto zobaczyć w Goczałkowicach? Uzdrowisko i jego okolice kryją w sobie wiele atrakcji
Na terenie uzdrowiska znajdują się naturalne surowce lecznicze, takie jak: solanki, wody żelaziste oraz borowina, czyli cenny torf stosowany m.in. w okładach. Goczałkowice-Zdrój odznaczają się przede wszystkim pięknym ogrodem botanicznym ze ścieżkami, wzdłuż których rosną kwiaty, a także labiryntem, strefami tematycznymi i stawem z liliami.


Ponadto warto nacieszyć oko licznymi zabytkami, m.in. kaplicą św. Anny z 1882 r., starą pijalnią, pawilonem "Górnik" i "Wrzos" z drugiej połowy XIX w. oraz budynkiem starego dworca kolejowego. Polecamy także wycieczkę do Muzeum Zamkowego w Pszczynie, zlokalizowanego w pięknym pałacu, który niegdyś pełnił funkcję rezydencji magnackiej. Świetnym pomysłem będzie też udanie się do rezerwatu przyrody "Żubrowisko" w Jankowicach. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału