Zaledwie 60 kilometrów od polskiej granicy w Czechach znajduje się niesamowite miejsce. Prachowskie Skały od dziesiątków lat przyciągają turystów. Chodzą słuchy, iż przepiękne widok w roku 1804 podziwiał Cesarz Franciszek I. Podobno był noszony w lektyce, ale to już pewne legenda, ponieważ zwiedzanie Prachowskich Skał nie jest męczące. Każdy sobie tutaj poradzi i dotrze do wszystkich najpiękniejszych punktów widokowych. To idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi.
Jak dotrzeć do Prachowskich Skał?
Cel naszej podróży znajduje się około 10 kilometrów od sławnego rumcajsowego . Jičína. My jechaliśmy z Poznania autem, kierując się właśnie na Jicin. jeżeli planujecie zwiedzić miasto i zamki w okolicy, to jest to najwygodniejszy sposób. Pamiętajcie tylko winietach. W Czechach nie ma winiet na jeden dzień, więc choćby jeżeli planujecie tylko szybki jednodniowy wypad do Prachowskich Skał musicie kupić winietę na 10 dni. Tak, wiemy to wkurzające, ale cóż poradzić. Winietę możecie kupić online, ale także w każdym okienku Czeskiej Poczty, na stacjach benzynowych sieci EuroOil oraz w specjalnych samoobsługowych automatach (jest ich niestety bardzo mało). Chcemy podpowiedzieć małe ułatwienie i dotyczy to wyjazdów do kilku europejskich krajów. Na stronie Electronic-vignettes znajdziecie informacje o winietach i również je kupicie. To bardzo prosty sposób. Znacznie ułatwia podróże. Czeskie winiety kupicie także.
Możliwy jest również dojazd pociągiem. Korzystamy z linii Jičín – Turnov. Wysiadamy na stacji Jinolice, skąd czeka nas wędrówka 3,5 km szlakiem niebieskim.Kursują również autobusy. Szukamy linii 630077 Jičín-Podkost i wysiadamy w miejscowości Prachowa, gdzie znajduje się górne wejście do Prachowskich Skał. w okresie letnim dodatkowo kursuje autobus turystyczny (linia 670591 Jičín-Semily). Kursuje tylko w wybrane dni tygodnia, więc dobrze przygotujcie podróż.
Wstęp do Prachowskich Skał
Sezon turystyczny trwa od początku kwietnia do końca października, ale w przypadku dobrej pogody jest przedłużany. Bilety w miesiącach letnich kupicie w kasach przy wejściu w godzinach od 8 do 18. Poza sezonem są otwarte nieco krócej (od 9 do 17). Uwaga ciekawostka – teren rezerwatu nie jest ogrodzony. Poza sezonem można tutaj wejść i swobodnie pospacerować. Zamknięte będą jednak wszystkie stragany z pamiątkami i gastronomia. Kameralne zwiedzanie bez tłumów na pewno kusi, ale trzeba pamiętać, iż po deszczu albo śniegu na skalnych ścieżkach i schodach robi się bardzo ślisko i niebezpiecznie.
W sezonie biletowanym wejścia znajdują się dwóch miejscach. Jedno przy Turystycznej Chacie, drugie od Prachova. jeżeli planujecie wędrówkę z wózkiem dziecięcym polecamy wejście górne w Prachovie. Bilety wstępu nie są drogie. Bilet normalny kosztuje 100 CZK, ulgowy 50 CZK. Podczas wędrówki nie ogranicza nas czas. Bilet obowiązuje na cały dzień. Jest także bilet dla rodzin 2+2 w cenie 250 CZK. Wejście z psem jest dozwolone, ale płatne (bilet kosztuje 10 CZK). Przy kasach znajdują się również parkingi. Bez problemu znajdziecie tu wolne miejsce. Parking za auto i motocykl kosztuje 100 CZK, a za kampera 300 CZK. To opłata za cały dzień. UWAGA – w kasach biletowych na parkingu można już płacić kartą kredytową.
Prachowskie Skały- zwiedzanie
Po tych wszystkich formalnościach z podróżą, biletami i parkowaniem czeka nas część najlepsza. Wędrowanie po Prachowskich Skałach to przeżycie wspaniałe. Trasy nie są długie i wymagające, a wspaniałe widoki czekają na turystów na każdym kroku. Trudno znaleźć podobnie intymną pod względem widoków trasę w Czeskim Raju. Dlatego przygodę ze skalnymi szlakami w Czechach proponujemy zacząć od Prachowskich Skał.
Dla turystów przygotowano dwie trasy. Krótsza (szlak żółty) to pętla o długości 1,8 km. Przejście zajmie niecałą godzinę. Oczywiście jeżeli będziecie długo podziwiać widoki i fotografować, to spędzicie tu o wiele więcej czasu. Ale spokojnie, przecież nigdzie nie musicie się spieszyć. Jesteście na wakacjach. UWAGA – ta droga prowadzi przez bardzo wąską szczelinę (około 40 cm). Z plecakami i wózkami będziecie musieli bardzo uważać. Niestety wiele osób będzie musiało nieźle wciągać brzuch, żeby tędy przejść. To nie żart, sami widzieliśmy kłopoty pewnego pana, który z trudem z pomocą żony się przecisnął. Mimo tego utrudnienia jest to szlak zdecydowanie łatwiejszy i polecamy go na wycieczki rodzinne z dziećmi. Na tej trasie zobaczymy słynny Korytarz Cesarski.
Szlak zielony ma długość 3,5 km. Na pokonanie go potrzeba co najmniej 2 godzin. Wąskich przejść (40 cm tu nie ma), stromych podejść i schodów jest tu mnóstwo, To zdecydowanie trudniejsza trasa, ale za to czeka na śmiałków 7 punktów widokowych. jeżeli Prachowskie Skały was zauroczą i chcecie zobaczyć więcej pięknych zakamarków, to możecie obie trasy bez problemu zmodyfikować, ponieważ w kilku miejscach się przecinają i można zrobić dodatkową pętlę. Kupując bilet nie dostajemy mapki terenu, dlatego polecamy sfotografować mapę udostępnioną na tablicy przy kasach biletowych.
Prachowskie Skały- informacje praktyczne
- Bilet wstępu kosztuje 100 CZK, parking 100 CZK- można placić karta
- Czas zwiedzania to minimum 2 godziny
- Jeśli nie planujecie kupić mapki terenu to zróbcie zdjęcie schematów szlaków przy kasach biletowych
- To dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi. Tu polecamy trasę krótszą.
- Przygotujcie się na strome podejścia, schody i wąskie szczeliny.
- W sezonie letnim będzie tu tłoczno.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.