Prachowskie Skały- najpiękniejsze skalne miasto w Czechach

manawpodrozy.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Prachowskie Skały


Prachowskie Skały (cz.Prachovské skály) to naszym zdaniem najpiękniejsze skalne miasto w całych Czechach. Znajdują się one na terenie Czeskiego Raju, kilka kilometrów na zachód od Jiczyna. Na odwiedzających czeka tutaj kilka kilometrów znakowanych szlaków, 2848 kamiennych schodów i 10 punktów widokowych, z których można podziwiać niesamowite formacje skalne. Przemierzając ścieżki poprowadzone wśród Prachowskich Skał natrafimy także na ciasne przejścia, z których najwęższe ma ok. 40 centymetrów! Prachowskie Skały to świetny pomysł na górską wycieczkę z dziećmi. Obiecujemy, iż nie będą one się tutaj nudzić!

W Czechach odwiedź również inne skalne miasta:
– Złoty Szlak Czeskiego Raju;

– Skalne Miasto Adrspach;
– Skalne Miasto Ostas;
– Skalne Miasto Teplickie Skały;

Prachowskie Skały
Prachowskie Skały

Prachowskie Skały- jak dojechać?

Prachowskie Skały znajdują się na terenie Czeskiego Raju, ok. 8 kilometrów na zachód od Jiczyna. Z Polski dojechać możemy tutaj na kilka sposobów:

  • przekraczając granicę w Jakuszycach (ok. 60 minut jazdy);
  • przekraczając granicę w Lubawce (ok. 60 minut jazdy);
  • przekraczając granicę w Kudowie-Zdrój (ok. 90 minut jazdy);

Pamiętajcie, iż jeśli nie wykupiliście winiety na płatne drogi w Czechach, to koniecznie w swojej nawigacji ustawcie opcję ustalenie trasy “unikaj opłat”. Mandat za brak winiety w Czechach jest bardzo wysoki.

Parkingów w pobliżu Prachowskich Skał jest kilka. Jadąc od strony Jiczyna natrafimy na dwa parkingi znajdujące się w miejscowości Prachov. Możecie tu pozostawić samochód, a do Prachowskich Skał wejdziecie niejako “od tyłu”. Lepszą opcją jest dojazd pod Turystyczną Chatę (cz. Turistická chata), gdzie znajduje się bardzo duży parking. Całodzienny koszt postoju na nim samochodu to 100 kC (stan na 2023 rok). Obok Turystycznej Chaty znajduje się centrum informacji turystycznej, punkty gastronomiczne, stoiska z pamiątkami, a choćby i plac zabaw. Tutaj także znajduje się główne wejście do Skalnego Miasta Prachowskie Skały.

Parking pod Prachowskimi Skałami
Kasa biletowa

Prachowskie skały- bilety wstępu i godziny otwarcia

Wstęp do Prachowskich Skał jest płatny. Możliwy jest zakup biletu normalnego, ulgowego, a także rodzinnego. Dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie. Na teren Prachowskich Skał można zabrać psa, jednak przez cały czas musi być on na smyczy. Za naszego czworonoga również musimy zapłacić. Aktualny cennik znajdziecie TUTAJ.

Prachowskie Skały są otwarte w godzinach 8:00-18:00 od czerwca do września, oraz od 9:00 do 17:00 od marca do listopada. W okresie zimowym wchodzić do Prachowskich Skał można tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność. Wówczas nie funkcjonuje żadna infrastruktura.

Prachowskie Skały
Wąskie przejścia w Prachowskich Skałach
Prachowskie Skały

Prachowskie Skały- jak wygląda zwiedzanie?

Po zakupie biletu wstępu warto przyjrzeć się mapie, która znajduje się zaraz po przekroczeniu “bram” skalnego miasta. Chociaż na pierwszy “rzut oka” sieć szlaków może być nieco zagmatwana, to tak naprawdę interesują nas tylko dwa- o kolorze żółtym oraz zielonym. Pierwszy z nich tworzy, tzw. Małą Pętlę o długości niecałych 2 kilometrów. Przebycie drugiego z nich w całości gwarantuje przejście, tzw. Dużej Pętli o długości ok. 4 kilometrów. My proponujemy Wam przejście obu tras w całości. Zagwarantuje Wam to, iż nie ominie Was żadna z atrakcji Prachowskich Skał. Obie trasy, w pewnym momencie nachodzą na siebie, więc niewielki fragment będziecie zmuszeni pokonać dwa razy.

Przemierzając Prachowskie Skały natrafimy na 4 różne szlaki. Dwa z nich tworzą pętle
Prachowskie Skały

Przemierzając Prachowskie Skały natrafimy także na szlak o kolorze niebieskim, który jest przeznaczony dla wózków, a także szlak o kolorze czerwonym, na który też czasami będzie nam towarzyszył.

Prachowskie Skały

Mała Pętla z Cesarskim Chodnikiem

My decydujemy się na początek przejść Małą Pętlę znakowaną na kolor żółty. Spod kasy biletowej skręcamy w lewo i po kilku minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Skręcamy na nim w prawo i już jesteśmy na Małej Pętli, której przebieg wyznacza szlak o kolorze żółtym. Czekają tu nas liczne schody, wąskie przejścia i chodniki prowadzące pomiędzy skalnymi formacjami. Najsłynniejszym z nich jest tzw. Chodnik Cesarski. Swoją nazwę przyjął on od wydarzeń z 1804 roku. Wówczas to, do Prachowskich Skał zawitał cesarz Franciszek I. Ze względu jednak na to, iż z chodzeniem po górach nie było mu po drodze, a skalne miasto chciał bardzo zobaczyć, to kazał się nosić w lektyce, również w najwęższych zakamarkach. Na pamiątkę tego wydarzenia jeden z chodników nazwano właśnie cesarskim.

Cesarski Chodnik
Prachowskie Skały

Wędrując żółtym szlakiem, przemierzamy liczne schody, które w pewnym momencie wyprowadzają nas na punkty widokowe. Z nich możemy oglądać skalne miasto “od góry” i powiemy Wam, iż z tej perspektywy wygląda ono niesamowicie. Punkty widokowej pozwalają na zobaczenie także nieco oddalonych od Prachowskich Skał miejsc. Spoglądając na zachód, dojrzymy, m.in. Zamek Trosky leżący w pobliżu Hruboskalsko, a także Jeszted– szczyt górujący nad Libercem.

Widok na Zamek Trosky i Jeszted
Prachowskie Skały

Duża Pętla znakowana na zielono

Po przejściu Małej Pętli czeka na nas znacznie dłuższa przygoda z Dużą Pętlą znakowaną na kolor zielony. Wędrując nią, również natkniemy się na liczne wąskie przejścia i chodniki prowadzące po skalnych schodach między wysokimi formacjami skalnymi. Tutaj czeka na nas aż 7 różnych punktów widokowych. Oprócz możliwości oglądania skalnego miasta “z góry” dają nam one także możliwość zobaczenia okolicy Prachowskich Skał. Z Rumcajsowego punktu widokowego dojrzeć możemy natomiast Jiczyn, czyli miasto, z którego ta postać się wywodzi. Przemierzając Dużą Pętlę, natrafimy także na skrytą wśród skał jaskinię. Nie będziemy Wam podpowiadać, gdzie ona się znajduje. Miejcie zabawę z jej poszukiwania!

Prachowskie Skały
Prachowskie Skały
Prachowskie Skały

Druga część Dużej Pętli czeka na nas po krótkim “spotkaniu” szlaku zielonego z żółtym. Natalia powiedziała, iż czuje się tutaj jakby weszła do “świata Trolli” i tak właśnie było. Jest tutaj jakby bardziej dziko, a przez to mrocznie. Skały porasta zielony mech. Dużo tutaj także powalonych drzew oraz wąskich przejść. Pomiędzy skałami znajduje się natomiast sporo drzew, które dają dużo cienia. Zdecydowanie warto tutaj zawędrować, by nieco się pogubić w skalnych zakamarkach.

Mały “świat Trolli”
Mały “świat Trolli”
Mały “świat Trolli”

Prachowskie Skały- ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie?

Według szlakowskazów na przejściu obu pętli poprowadzonych w Prachowskich Skałach wystarczą 2 godziny i 45 minut. My, spędziliśmy tutaj blisko 5 godzin. Z jednej strony to ze względu na Tosię, która chciała sama zwiedzać to wspaniałe miejsce, a z drugiej na fakt, iż nigdzie się nie spieszyliśmy. Mogliśmy w spokoju podziwiać to, co stworzyła matka natura, usiąść na chwilę i pozachwycać się tym wspaniałym krajobrazem.

Prachowskie Skały

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału