Wyobraź sobie, iż każdego dnia budzisz się z uśmiechem na twarzy. choćby w ponury i deszczowy dzień wyobrażasz sobie promienie słońca, które wpadają do twojej sypialni. Przyznaj, brzmi uroczo, prawda?
Mózg ma większą tendencję do skupiania się na negatywach niż na pozytywach. Z ewolucyjnego punktu widzenia, ma to sens. Przecież nasi przodkowie musieli pamiętać i wyciągać w nioski z niebezpiecznych sytuacji. Jednak negatywne nastawienie wyrządza więcej szkody niż pożytku. Choć nie stoimy już w obliczu zagrożeń to nasze mózgi i tak większą uwagę przywiązują do tego co złe. Czas to zmienić.
Pozytywne myślenie – jak wytrenować mózg?
Pozytywne afirmacje
Pozytywne afirmacje to coś więcej niż tylko słowa, wyrażenia, które poprawiają nasze samopoczucie. To potężne narzędzia, które mogą zmienić nasz sposób myślenia, nasze wzorce. Afirmacje to pozytywne stwierdzenia, które rzucają wyzwanie i pomagają zwalczyć negatywne myśli. Powtarzalne regularnie wpływają na naszą podświadomość, wzmacniają wiarę w siebie i rozwijają pozytywne nastawienie. Kiedy mówimy pozytywne stwierdzenia, nasz mózg zaczyna w nie wierzyć i realizować. Zamiast ulegać myślom typu: „Nie mogę sobie z tym poradzić”, powiedz: „Jestem odporna i pokonam to wyzwanie”.
Uważność i medytacja
Łatwo jest zgubić się w wirze negatywnych myśli. Złe momenty mogą nas skłaniać ku negatywnemu. I w tym przypadku bardzo ważna jest uważność i medytacja, które uczą nas bycia tu i teraz. Uczą obserwacji myśli bez osądzania. Uważność to zwracanie uwagi na chwilę obecną z otwartym i nieoceniającym umysłem. Praktykując uważność, stajemy się bardziej świadomi negatywnych wzorców myślowych i delikatnie kierujemy naszą uwagę stronę bardziej pozytywnych i konstruktywnych myśli.
Medytacja z kolei to praktyka uporządkowana. Może przybierać różne formy – od sesji z przewodnikiem, po ćwiczenia głębokiego oddychania. Regularna medytacja zmniejsza stres, poprawia dobre samopoczucie i promuje pozytywność. Wystarczy kilka minut dziennie poświęcić na medytację, by zauważyć różnicę.
Wdzięczność
Wdzięczność to ogromna emocja, która może zmienić naszą perspektywę i poprawia nasz nastrój. Koncentrując się na tym, za co jesteśmy wdzięczni, odwracamy naszą uwagę od tego, czego nam brakuje, od tego, co idzie nie tak. Jak kultywować nawyk wdzięczności? Prowadź dziennik pozytywności i wdzięczności, dziękuj za to, co cię spotkało, zatrzymaj się w ciągu dnia, choć na chwilę i doceniaj piękno i dobro, jakie cię otacza.
Pozytywne wpływy
Zadbaj o swoje środowisko społeczne. Spędzaj czas z tymi, którzy podnoszą cię na duchu, motywują i zachęcają do działania. Zastanów się, kto, jaki ma na ciebie wpływ. Priorytetowo traktuje relacje, które przynoszą ci euforia i zrozumienie. Ogranicz kontakty z tymi, którzy mają negatywną aurę.
Aktywność fizyczna
To nie tylko budowanie masy mięśniowej, ładniejsza figura i poprawa układu krążenia. Aktywność fizyczna jest potężnym narzędziem, które poprawia nasze samopoczucie psychiczne. Podczas ćwiczeń organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami dobrego samopoczucia. To właśnie one poprawiają nasz nastrój, zmniejszają stres i wspierają poczucie pozytywności. Badania dowodzą, iż osoby, które regularnie ćwiczą, mają bardziej pozytywne nastawienie do życia i są odporniejsze na stres.