Program funkcjonuje od kwietnia i cieszy się zainteresowaniem osób starszych, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo swoich mieszkań i domów. Początkowo był skierowany do mieszkańców mających co najmniej 80 lat. Teraz zasady zostały zmienione, dzięki czemu do grona uprawnionych dołączą także poznaniacy i poznanianki po 70. roku życia.
Nowością jest również objęcie programem gospodarstw domowych wyposażonych w kuchenki gazowe. Dotychczas wsparcie kierowano przede wszystkim do osób korzystających z pieców opalanych drewnem, węglem, gazem lub paliwami ciekłymi. Miasto zwraca uwagę, iż także codzienne użytkowanie kuchenek gazowych wiąże się z ryzykiem powstawania niebezpiecznych sytuacji, dlatego rozszerzenie programu ma pomóc jeszcze skuteczniej chronić mieszkańców.
Osoby zakwalifikowane do programu otrzymają nie tylko samo urządzenie, ale również fachowy montaż oraz instruktaż dotyczący jego prawidłowego użytkowania. Specjaliści ocenią warunki techniczne w mieszkaniu i wskażą najlepsze miejsce instalacji. W przypadku większych lokali lub budynków wielopoziomowych możliwe będzie zamontowanie więcej niż jednej czujki, jeżeli będzie to uzasadnione względami bezpieczeństwa.
Program skierowany jest do seniorów zamieszkałych w Poznaniu, rozliczających podatki na rzecz miasta oraz prowadzących jedno- lub dwuosobowe gospodarstwa domowe, w których druga osoba również wymaga wsparcia. Co istotne, zgłoszenia nie muszą dokonywać wyłącznie sami zainteresowani. Potrzebę udziału w programie mogą zgłaszać także członkowie rodzin, opiekunowie, pracownicy socjalni, asystenci czy inne osoby pomagające seniorom na co dzień.
Władze miasta podkreślają, iż choćby niewielkie urządzenie może uratować zdrowie, a często także życie. Czujki pozwalają gwałtownie wykryć zagrożenie związane z pożarem lub obecnością tlenku węgla, który ze względu na brak zapachu i koloru bywa nazywany „cichym zabójcą”.
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem infolinii Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44) – czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00. Program finansowany jest z budżetu miasta, a za jego realizację odpowiada Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Flandria”. Dzięki rozszerzeniu zasad jeszcze więcej seniorów będzie mogło zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich bez ponoszenia dodatkowych kosztów.








![Krakowianie zaczną walczyć z otyłością? „Ten temat okazał się hitem” [ZDJĘCIA]](https://krknews.pl/wp-content/uploads/2026/06/731093926_1339069124216036_4640208933934401464_n-603x576.jpg)





