Powstanie styczniowe w prywatnych archiwach

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 25.01.2023. Kielce. Archiwum Państwowe w Kielcach. Wystawa związana z Powstaniem Styczniowym / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Rodzinne fotografie, listy i afisze teatralne z dwudziestolecia międzywojennego można zobaczyć w Archiwum Państwowym w Kielcach. Została tam otwarta wystawa, poświęcona wychowaniu obywatelskiemu i proobronnemu w II RP. Jego fundamentem była żywa pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego.

Jak mówi Wiesława Rutkowska, dyrektor instytucji, ekspozycja ma przypomnieć o 160. rocznicy wybuchu zrywu i jego reperkusjach.

a- Prezentujemy zbiory z rodzinnych albumów i eksponaty, które zostały nam wypożyczone przez osoby prywatne. To m.in. biżuteria, ubrania i dokumenty. Z naszych zasobów archiwalnych prezentujemy materiały, które pokazują, jak kiedyś świętowaliśmy pamięć o bohaterach powstania styczniowego. Są to m.in. afisze, zaproszenia, na różnego typu wydarzenia, które upamiętniały w tamtych czasach powstańców – wymienia dyrektor.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, zwrócił uwagę, iż kultywowanie pamięci o powstańcach jest naszym obowiązkiem.

– Ci ludzie byli otaczani szczególnym szacunkiem, pokazywani w pozytywnym świetle. Marszałek Piłsudski mówił, iż gdyby nie powstanie listopadowe i styczniowe, nie byłoby wolnej Polski, bo tak naprawdę, mimo iż obydwa zakończyły się klęską, to jednak duch polskości pozostał – stwierdza kurator.

Grzegorz Wdowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów opisuje, iż na wystawie zostały zaprezentowane liczne dokumenty oraz biogramy osób, które dorastały w kulcie swoich dziadków- powstańców z 1836. Swym zaangażowaniem wniosły wiele dobrego dla podtrzymania fundamentalnych wzorców w edukacji młodzieży, w trudnym okresie okupacji i powojennym.

– Na tej wystawie pokazane są życiorysy dzieci i wnuków, powstańców styczniowych, którzy właśnie tę Rzeczpospolitą po 1918 roku odbudowali, ale ją też kształtowali, dając życie kolejnym pokoleniom. To, co można zobaczyć na tej wystawie to życiorysy nauczycieli, którzy prowadzili tajne komplety, a byli między innymi wnukami powstańców styczniowych. Wychowani w duchu pozytywistycznego patriotyzmu. Swoje prywatne środki przekazywali na to, żeby uczyć młodzież z biednych rodzin – wyjaśnia Grzegorz Wdowiak.

Swoje zbiory na potrzeby wystawy udostępniła również m.in. rodzina Michniewskich. Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja, która była jednoczesną inauguracją 100-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Kielcach.

Idź do oryginalnego materiału