W ostatnim czasie media donoszą o coraz większej liczbie Polaków, którzy decydują się opuścić Niemcy i wrócić do swojej ojczyzny. Co skłania ich do takiej decyzji? Czyżby życie w Polsce stało się bardziej atrakcyjne niż w Niemczech?
Wiele osób, które wyjechały z Polski w poszukiwaniu lepszego życia, zaczyna dostrzegać, iż systemowy mobbing i niskie wynagrodzenia są codziennością w wielu niemieckich firmach. Jeden z mieszkańców Niemiec, Polak, opisał w liście swoje doświadczenia z życia w obcym kraju. Przedstawiając się jako handlowiec, opowiedział o swoich problemach z ludźmi w firmach, w których pracował. Zawistni i paskudni koledrzy, którzy nie mieli problemu z oszukiwaniem i wykorzystywaniem swoich współpracowników, były codziennością. Gdy gwałtownie rozwinął sprzedaż i zaczął zarabiać więcej niż jego koledrzy, został obiektem zawiści i zazdrości.
Polski pisarz Jacek Dehnel również opuścił Niemcy po pięciu latach emigracji. Uważa, iż życie w Niemczech stało się nie do zniesienia dla wielu Polaków. Według niego, Niemcy prezentują wyższy szacunek dla ludzi, wyższą kulturę. Co więcej, opieka zdrowotna w Niemczech jest znacznie lepsza niż w Polsce. Warto wspomnieć, iż w Polsce czasem trzeba czekać na specjalistę choćby do 2026 roku, natomiast w Niemczech opieka społeczna sama przychodzi do domu chorych ludzi i proponuje pomoc.
Inni Polacy, którzy wyjechali do Niemiec, również mają dobre doświadczenia z życia w tym kraju. Jedna z Polek, która zapadła na ciężką chorobę, jest podwożona do szpitala i ze szpitala odwożona do domu transportem sanitarnym. Inną osobą, która wyjechała do Niemiec, jest kierowca autobusu, który zarabia 3000 euro. On i jego żona, która ma pracę dorywczą, wydają 1000 euro na mieszkanie i 1100 euro na świadczenia. Pozostałe 2900 euro plus świadczenia nadzieci pozwalają im spłacać długi i prowadzić godne życie.
Co jest przyczyną takowej sytuacji? W Niemczech pracodawcy w sektorze produkcji i usług płacili średnio 39,50 euro za godzinę pracy w ubiegłym roku. Tymczasem polscy pracodawcy za godzinę pracy płacą 12,50 euro. To oznacza, iż koszty pracy dla polskiego pracodawcy są trzykrotnie niższe niż w Niemczech.
W Polsce coraz częściej mówi się o tym, iż warto wrócić do swojej ojczyzny. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, iż życie w Polsce może być lepsze niż w Niemczech. Według danych GUS, w 2020 roku liczba osób, które wyjechały z Polski, wynosiła 2,5 mln. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na powrót do swojej ojczyzny. Czyżby Polska doganiała Niemcy pod względem jakości życia? Tylko czas pokaże, czy tak będzie.