W czwartek, podczas obrad Sejmu, poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Łukasz Mejza ogłosił, iż zrzeka się immunitetu, by zmierzyć się z zarzutami prokuratury. Polityk jest przekonany o swojej niewinności i chce udowodnić, iż jest niewinny.
Łukasz Mejza został oskarżony przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze o podejrzenie podania nieprawdy lub zatajenia informacji w siedmiu dokumentach złożonych w latach 2021-2024 jako poseł, a także w trzech oświadczeniach, gdy pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sportu. Dodatkowym zarzutem jest niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wymaganych informacji do Rejestru Korzyści, prowadzonego przez marszałka Sejmu. Mejza miał nie dostarczyć tych danych w terminie 30 dni, co jest obowiązkiem każdego funkcjonariusza publicznego.
W swoim wystąpieniu w Sejmie, Mejza podkreślił, iż ma „całkowicie czyste sumienie” i chce udowodnić swoją niewinność. „Chętnie zmierzę się z prokuraturą Adama Bodnara i znokautuję ją faktami” – zadeklarował Mejza. Poseł PiS wręczył również wicemarszałek Sejmu Monice Wielichowskiej formalne oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. „Panie Bodnar, do zobaczenia w sądzie” – zakończył swoje wystąpienie poseł PiS.
Warto zauważyć, iż immunitet parlamentarny jest przywilejem dla parlamentarzystów, chroniącym ich przed odpowiedzialnością karną za swoje działania. Jednakże, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, poseł może zrzec się immunitetu i poddać się procesowi sądowemu.
W Polsce, immunitet parlamentarny jest regulowany przez art. 105 Konstytucji, który stanowi, iż poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Marszałka Sejmu. Jednakże, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, Sejm może udzielić zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej.
Wiele osób politycznych w Polsce zostało oskarżonych o podobne przestępstwa, co Mejza. W 2020 roku, poseł PiS, Jacek Sasin, został oskarżony o podejrzenie podania nieprawdy lub zatajenia informacji w dokumentach złożonych w latach 2015-2019. W 2019 roku, poseł PSL, Krzysztof Hetman, został oskarżony o podejrzenie przyjmowania korzyści w zamian za lobbowanie interesów biznesowych.
Łukasz Mejza jest politykiem związanym z PiS od 2015 roku. Pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sportu, a także był przewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Warto również zauważyć, iż Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Łukasza Mejzę. Śledztwo to dotyczy oświadczeń majątkowych składanych przez Mejzę w latach 2021-2024. Warto również zauważyć, iż Mejza jest drugim politykiem PiS, który zrzekł się immunitetu w ostatnich miesiącach. W październiku 2022 roku, poseł PiS, Waldemar Sługocki, zrzekł się immunitetu w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa w związku z oświadczeniami majątkowymi.
Źródła:
* Sejm RP, „Poseł Łukasz Mejza zrzeka się immunitetu” (2023)
* Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, „Śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Łukasza Mejzę” (2023)
* Gazeta Wyborcza, „Łukasz Mejza zrzeka się immunitetu. 'Chcę udowodnić swoją niewinność'” (2023)
* Rzeczpospolita, „Łukasz Mejza zrzeka się immunitetu. Co teraz?” (2023)