Porterówka z miodem

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Porterówka – klasyczna nalewka z PRL o ciemnym kolorze, słodkim smaku kukułek i miodu, która podbije serca i głowy. Lubią ją szczególnie mężczyźni. Sprawdź jak w prosty i szybki sposób przygotować porterówkę. Zaskocz znajomych na imprezie oryginalnym trunkiem. Porterówka smakuje i rozgrzewa szczególnie w mroźne, zimowe dni.

We wszystkich nalewkach gdzie nie trzeba zasypywać owoców cukrem, stosuję naturalny miód prosto z pasieki. Dzięki niemu trunki mają niepowtarzalny smak, aromat, gęstość i są przede wszystkim zdrowsze.

Porterówka – składniki.

Szklanka to pojemność 250ml. Trunek ma około 25%. Najlepsze proporcje na Porterówkę:

  • 200ml spirytusu (niepełna szklanka)
  • 500ml ciemnego piwa typu porter (2 szklanki)
  • 6 łyżek miodu (u mnie około 170 g)
  • laska wanilii *

* Laskę wanilii możesz zastąpić cukrem waniliowym. Najlepszy jest oczywiście domowej roboty. Potrzeba około 45g cukru waniliowego na podane proporcje.
Jeśli nie masz miodu, to zastąp go cukrem w proporcji 1 do 1.

Niektórzy dodają także orientalne przyprawy: kardamon, cynamon, goździki, gałkę muszkatołową. Spotkałam się także z wersją kawy rozpuszczalnej (1,5 łyżeczki na podane proporcje).

Sposób wykonania porterówki.

W pierwszej kolejności musimy pozbyć się gazu z piwa. W tym celu ciemne piwo typu porter wlewam do rondelka i dodaję posiekane kawałki laski wanilii. Rozcinam wanilię i wygrzebuję z niej pesteczki. Wanilię siekam drobno ostrym nożem i wraz z pestkami wrzucam do piwa. Wanilia świetnie oddaje swój smak i aromat podczas podgrzewania. Jesli nie masz wanilii, to wsyp cukier waniliowy. Ja dodałam domowy cukier waniliowy.

Całość mieszam i podgrzewam na średnim ogniu przez 2 – 3 minuty, ale nie zagotowuję. Uwaga, bo piwo może wykipieć. Dzięki podgrzaniu i mieszaniu pozbywam się CO2. Odstawiam rondelek z odgazowanym i słodkim piwem do całkowitego ostudzenia.

Do ostudzonego piwa dodaję miód i dokładnie mieszam do rozpuszczenia. Miodu nie można dodawać do gorących napoi, ponieważ powyżej 40 st.C. traci cenne enzymy. Natomiast alkoholu nie można podgrzewać, ani wlewać do gorących napoi. Jego temperatura wrzenia zaczyna się już od 78,37 st.C. Wlewam spirytus do ostudzonego piwa porter z miodem. Całość mieszam.

Tak przygotowaną porterówkę rozlewam do butelek lub słoja. Powiem szczerze, iż jest bardzo smaczna zaraz po zrobiieniu 🙂. Odstawiam jednak na minimum kilka dni, a najlepiej na 4 tygodnie. W tym czasie smaki się przegryzą. Nalewka jest gotowa do degustowania. W przypadku użycia laski wanilii lub innych przypraw, należy ją odcedzić na gęstym sicie przed spożyciem. Idealnie sprawdzi się na domowej imprezie.

Porterówka z miodem w sam raz pasuje na święta, Sylwestra czy domówkę typu Andrzejki. Smacznego !

Zobacz także jak zrobić popularny drink:

Aperol spritz

Idź do oryginalnego materiału