W ramach szeroko zakrojonej akcji reporterzy śledczy z tzw. Team Wallraff i magazynu "Stern" przyjrzeli się warunkom panującym w 50 sklepach Kaufland w dwunastu niemieckich krajach związkowych. Sieć spożywcza podkreśla w swoich reklamach duży wybór, a także świeżość produktów, wysoką jakość i niskie ceny. Badanie trwające od lipca 2024 roku wykazało jednak szokujące uchybienia higieny.
W 48 z 50 badanych sklepów dziennikarze odkryli niedociągnięcia higieniczne, z których niektóre były poważne i niebezpieczne dla zdrowia. Są to m.in.: brudne regały urządzeń chłodzących, bakterie kałowe na kurczakach. W jednej z filii w znaleziono mysie odchody na skrzynkach z chlebem, w innej przeterminowane towary na stoiskach ze świeżą żywnością. W sklepie w Hornburgu, gdzie według reporterów, znajdowały się myszy, rzeczniczka przyznała magazynowi "Stern", iż jest problem ze szkodnikami.
Według ekspertów niektóre z ujawnionych nieprawidłowości naruszają przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności.
Popsute chłodziarki
Szczególnie częstym problemem okazały się wadliwe zamrażarki. Dziennikarze odkryli problemy z systemami chłodniczymi w około 80 proc. z 50 kontrolowanych sklepów Kaufland. Wiele urządzeń przeciekało, drzwi lub szklane ściany były zaparowane, a przed wieloma z nich znajdowały się taśmy klejące i ściereczki do wycierania. Wszystko to wskazuje na to, iż system chłodniczy nie jest w stanie utrzymać wymaganej temperatury. Może to przyczynić się do powstania szkodliwych bakterii.
Po doniesieniach o nieprawidłowościach w zakresie higieny, sieć handlowa Kaufland wymieniła kadrę kierowniczą w dwóch sklepach. Dotyczy to sklepów w Bad Tölz w Górnej Bawarii i Homburgu w Kraju Saary. "Stwierdzenia zawarte w raporcie w żaden sposób nie odpowiadają naszym ścisłym wytycznym dotyczącym postępowania z żywnością oraz czystości i higieny" – poinformowała firma.
Przegląd "incydentów"
Detalista spożywczy, który podobnie jak Lidl jest częścią Grupy Schwarz, zapewnia, iż jeszcze przed doniesieniami medialnymi dokonano "kompleksowego przeglądu incydentów" i podjęto "działania mające na celu usunięcie usterek". Większość z nich została już naprawiona – twierdzi firma. Ponadto w tej chwili prowadzone jest szczegółowe dochodzenie, jak mogło dojść do tych incydentów.
Kaufland ma swoją siedzibę w Neckarsulm na południu Niemiec. Sieć supermarketów prowadzi w Niemczech ponad 770 sklepów i zatrudnia ponad 90 tys. pracowników.