Etykiety cenowe są niezwykle ważnym elementem każdego sklepu. To dzięki nim wiemy od razu, ile kosztuje dana rzecz, więc możemy gwałtownie podejmować decyzje zakupowe. Mogą one jednak też sprawić sporo problemów pracownikom, zwłaszcza jeżeli na dany dzień zaplanowano obniżki, a sama placówka ma dużą powierzchnię. Z pomocą przychodzą wtedy elektroniczne etykiety cyfrowe (Electronic Shelf Labels; ESL), przy czym nie chodzi wyłącznie o wygodę.
REKLAMA
Zobacz wideo Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: W zeszłym roku średnio 28 proc. naszych wydatków to zakupy żywnościowe
Kaufland wprowadza elektroniczne etykiety cenowe. ESL pojawią się również w Polsce
Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, Kaufland wprowadził już około 100 tys. elektronicznych etykiet cyfrowych na stoiskach z pieczywem w ponad 770 sklepach na terenie Niemiec. Na nowe rozwiązanie czekają jeszcze tylko pojedyncze niemieckie placówki. Następnym krokiem będzie wprowadzenie ESL na działach piekarniczych we wszystkich innych krajach, gdzie działa marka, czyli m.in. w Polsce, Rumunii, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji czy Republice Mołdawii. Cały proces ma potrwać do końca lipca 2025 roku, w rezultacie w 1545 sklepach Kaufland zamontowanych zostanie ponad 170 tysięcy elektronicznych etykiet.
Zobacz też: To koniec. Zamykają kolejne sklepy. Tysiące Polaków robiło tam zakupy codziennie
Co ciekawe, rozwiązanie to nie jest zupełną nowością w Kauflandzie. Do tej pory ESL były powszechnie stosowane na stoiskach z warzywami i owocami. Teraz marka rozszerza to na pieczywo. Tym samym idzie w ślady sieci Lidl, która zresztą należy do tej samej niemieckiej Grupy Schwarz. Co jednak dokładnie sprawia, iż markety decydują się na taką technologię?
Elektroniczne cenówki niosą ze sobą wiele korzyści. To korzyść dla pracowników i klientów
Elektroniczne etykiety cyfrowe umożliwiają zarządzanie cenami z jednego miejsca w ciągu zaledwie kilku sekund. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów, których ceny są regularnie obniżane. Przykładowo, w przypadku pieczywa często można kupić je taniej w godzinach wieczornych. Przy ESL pracownik może dokonać takiej zmiany w kilku szybkich krokach, co oznacza, iż ma więcej czasu w inne obowiązki. Ponadto sprawne przeprowadzenie takiego procesu pomaga zmniejszyć marnowanie żywności.
Naszym najważniejszym priorytetem jest zawsze optymalizacja procesów i zmniejszanie obciążenia pracą naszych współpracowników w sklepach
- stwierdził Matthias Weinreuter, ekspert ds. procesów ESL w firmie Kaufland, cytowany przez portal t-online.de. Warto dodać, iż przy ESL wykorzystywana jest technologia e-ink, znana również z czytników e-booków. Dzięki niej światło nie odbija się od ich powierzchni, więc same etykiety pozostają bardzo czytelne dla klientów.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.