Granica między Kirgistanem a Tadżykistanem, rozciągająca się na 972 kilometry i jedna z najbardziej górzystych na świecie, pozostawała źródłem napięć między tymi państwami od upadku Związku Radzieckiego (1991 rok). Co więcej, konflikty o ziemię oraz dostęp do zasobów nieustannie podsycały spory w przygranicznych społecznościach.
REKLAMA
Zobacz wideo Wybory w Niemczech. Na zachodzie bez zmian [Co to będzie odc.47]
Jakie są relacje między Kirgistanem a Tadżykistanem? Po latach doszło do porozumienia
Od grudnia 2022 roku między dwoma krajami trwały rozmowy dotyczące definicji i mapowania granicy. Wszystko wskazuje na to, iż Kirgistan i Tadżykistan na początku grudnia 2024 roku osiągnęły historyczne porozumienie. Szef tadżyckiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, Saimumin Jatimov uznał to za przełom. - Po długiej, trudnej, ale skutecznej pracy parafowano umowę o delimitacji i wyznaczeniu granicy kirgisko-tadżyckiej - przekazał cytowany przez portal aa.com.tr.
Podkreślił również, iż dokumenty trafiły do najwyższych władz w celu oficjalnego zatwierdzenia i podpisania. - jeżeli zostaną zalegalizowane, położą kres 100-letniemu sporowi granicznemu, służąc interesom politycznym, społecznym i ekonomicznym obu narodów - wytłumaczył.
Kirgistan i Tadżykistan granica LUKASZ-NOWAK1 / Getty Images/istock.com
Czy to ostateczne rozwiązanie napięć na granicy? Kirgistan i Tadżykistan wymieniają się terytoriami
21 lutego 2025 roku doszło do kolejnego wydarzenia. Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow ogłosił na łamach państwowej agencji informacyjnej Kabar, iż jego kraj i Tadżykistan dokonały wymiany spornych działek na granicy. Podkreślił, iż celem nie było osiągnięcie strategicznych korzyści, ale rozwiązanie konfliktów, które regularnie wybuchały na tych terenach.
Wymianie podlegały enklawy oraz sporne obszary przygraniczne rozmieszczone w szachownicę. -Wszystko zostało zakończone, interesy obu stron zostały uwzględnione. - pozostało wiele do powiedzenia na temat granicy, ale na to przyjdzie czas. Niech wszystko dobiegnie końca, a wtedy się wypowiemy. Wówczas historia nas osądzi. Jestem pewien, iż wystawi nam ocenę celującą - podsumował Żaparow.
Jak oceniasz decyzję Kirgistanu i Tadżykistanu o wymianie spornych terenów? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.