Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw. W wielu domach goszczą na stołach codziennie. Są świetnym dodatkiem do kanapek, ale też składnikiem wielu dań. Okazuje się jednak, iż ich pewne części mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czego powinniśmy unikać, jedząc pomidory? Czy to, iż mogą wywoływać raka, jest prawdą? Rozwiewamy wątpliwości.
Wielu z nas kocha pomidory. Nic dziwnego, ponieważ odpowiednio doprawione potrafią być naprawdę smaczne i aromatyczne. Warto jednak pamiętać o tym, iż przed umyciem należy dokładnie umyć warzywa i pozbawić je pewnych części. Niektórzy twierdzą, iż jeżeli tego nie zrobimy, możemy narazić się na przykre dolegliwości. jeżeli przez całe życie źle jedliście pomidory, nie jest za późno, by to zmienić.
Łodyga pomidora może być niebezpieczna? Lepiej sobie odpuścić
Łodyga pomidora oraz jej pozostałe części – liście i szypułka, a także niedojrzałe części warzywa, zawierają solaninę. Oznacza to, iż mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Na szczęście, aby nasz organizm zareagował negatywnie, musielibyśmy zjeść 25 miligramów solaniny. Dojrzałe pomidory zawierają 1 mg solaniny na 100 g, a pomidory zielone, które najczęściej używane są do robienia sałatek na zimę, do 32 mg solaniny, jeżeli byłyby zjedzone na surowo. Zjedzenie szypułki bądź łodygi pomidora nie wywoła więc żadnych niepożądanych reakcji naszego organizmu. Nie powinniśmy jednak pozwolić na to, by jadły je dzieci, których tolerancja na solaninę jest znacznie niższa.
Sprawdź również: Ratowniczka wylicza produkty, których nie da dzieciom dopóki nie skończą 5 lat. Ma istotny powód
Przy wysokich stężeniach solaniny może wystąpić uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, a krążenie i aktywność oddechowa będą zaburzone. Wbrew pogłoskom od zjedzenia łodygi pomidora czy jego szypułki nie dostaniemy jednak raka, więc nie ma czego się obawiać.
Łodyga pomidora. Fot. Pexels
Pomidory – czy są zdrowe? Warto jeść je każdego dnia
Pomidory to warzywa, które warto jeść, ponieważ zawierają wiele witamin oraz przeciwutleniaczy. Doskonale wzmacniają odporność, ułatwiają utrzymanie prawidłowej wagi, poprawiają wzrok oraz wspomagają układ krwionośny. To jednak nie wszystko. Wspomagają również reakcje antynowotworowe, leczenie cukrzycy i chronią przed szkodliwymi promieniami UV.
Sprawdź również: Ratowniczka wylicza produkty, których nie da dzieciom dopóki nie skończą 5 lat. Ma istotny powód