
W trakcie recentnej debaty prezydenckiej, kandydaci na najwyższe stanowisko w Polsce przedstawili swoje wizje przyszłości naszego kraju w Unii Europejskiej. Integracja europejska i interesy narodowe były głównymi tematami dyskusji. Czy Polska powinna głębiej się integrować z UE, czy raczej bronić swojej suwerenności?
Magdalena Biejat: Sojusz unijny to przyszłość Polski
Kandydatka Nowej Lewicy, Magdalena Biejat, przekonywała, iż interes Polski leży w sojuszu unijnym. W jej ocenie, słabsza Francja i Niemcy to szansa dla naszego kraju, by przejąć stery w UE. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem, a wspólne zbrojenia, manewry oraz wspólne inwestycje powinny być podstawą polityki bezpieczeństwa. Biejat twierdzi, iż Polska musi być aktywnym graczem w UE, aby móc wpływać na decyzje, które dotykają naszego kraju.
Rafał Trzaskowski: 5% PKB na obronność
Kandydat KO, Rafał Trzaskowski, podkreślał konieczność przeznaczania 5% PKB na obronność. W jego ocenie, Polska będzie traktowana przez Amerykanów w sposób partnerski, o ile będzie silna w UE i będzie w stanie pokazywać, iż wpływa na to, co się w niej dzieje. Trzaskowski twierdzi, iż największa armia europejska NATO, poza turecką, powinna być priorytetem dla Polski.
Karol Nawrocki: Polska liderem w budowaniu relacji transatlantyckich
Kandydat PiS, Karol Nawrocki, twierdzi, iż Polska powinna być liderem Unii Europejskiej w budowaniu relacji transatlantyckich. W jego ocenie, Polska nie może być kamerdynerem spraw niemieckich czy francuskich, tylko musi dbać o sprawy polskie. Nawrocki twierdzi, iż integracja europejska powinna być oparta na poszanowaniu suwerenności państw członkowskich.
Sławomir Mentzen: Ochrona suwerenności
Kandydat Konfederacji, Sławomir Mentzen, twierdzi, iż nie zamierza godzić interesów narodowych z dążeniem do dalszej integracji Unii Europejskiej. W jego ocenie, polskie interesy narodowe są znacznie ważniejsze niż dobro UE. Mentzen deklaruje, iż będzie stać na straży polskiej suwerenności, o ile zostanie prezydentem.
Szymon Hołownia: Silna obecność Polski w UE
Kandydat Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia, twierdzi, iż trzeba budować silną obecność Polski w UE. W jego ocenie, Unia Europejska jest naszym dziedzictwem. Hołownia twierdzi, iż położył w Sejmie ustawę, która ma zabezpieczyć nas przed Polexitem.
Adrian Zandberg: Polska musi wziąć odpowiedzialność za przyszłość UE
Kandydat Partii Razem, Adrian Zandberg, twierdzi, iż UE słabnie dzisiaj w konkurencji z USA czy Chinami. W jego ocenie, Polska musi wziąć w dużo większym stopniu niż dotąd odpowiedzialność za przyszłość projektu europejskiego. Zandberg twierdzi, iż przestać czekać aż ktoś podejmie za nas decyzje w Brukseli, Berlinie czy w Waszyngtonie.
Wynika z tego, iż Polska ma ogromne możliwości, aby wpływać na decyzje w Unii Europejskiej. Integracja europejska i interesy narodowe nie muszą być wzajemnie wykluczające się. Polska może być aktywnym graczem w UE, jednocześnie broniąc swojej suwerenności. Wybory prezydenckie to okazja, aby Polska zaczęła nowy rozdział w swojej historii, w którym integracja europejska i interesy narodowe będą harmonijnie współistniały.
Według danych Europarlamentu, Polska jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. W latach 2014-2020, Polska otrzymała ponad 80 miliardów euro na różne cele, w tym na rozwój infrastruktury, edukację i innowacje. W 2020 roku, Polska wpłaciła do budżetu UE ponad 13 miliardów euro.
Według danych GUS, w 2020 roku, eksport towarów z Polski wyniósł ponad 1,2 trylionów złotych, z czego 83% trafiło do państw Unii Europejskiej. Import towarów do Polski wyniósł ponad 1,1 trylionów złotych, z czego 77% pochodziło z państw Unii Europejskiej.
Wynika z tego, iż Polska jest ściśle związana z Unią Europejską, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i politycznym. Integracja europejska ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa Polski.