Polska miejscowość słynie z nietypowego pomnika. Nawiązuje do jej baśniowej nazwy i ciekawej legendy

gazeta.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: fot. PanSG, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Na pierwszy rzut oka to zwykła mazowiecka miejscowość. Jednak w samym jej sercu stoi coś, co przyciąga wzrok i budzi zaciekawienie - pomnik rodem z baśni, jakiego próżno szukać w innych miejscach w Polsce. Skąd się tu wziął? W poszukiwaniu odpowiedzi zapraszam cię do zanurzenia się w dawne legendy.
Jednorożec to wieś z bogatą historią, położona w pobliżu Przasnysza. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się zwyczajna, kryje w sobie niezwykłą opowieść. To tutaj, pośród mazowieckich krajobrazów, przetrwała legenda o mitycznym stworzeniu, któremu zawdzięcza nazwę. Licząca niespełna 3 tysiące mieszkańców i będąca siedzibą gminy miejscowość wyróżnia się wyjątkowym pomnikiem, który przypomina o dawnych czasach bartników i książęcych łowów.


REKLAMA


Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?


Jaka jest legenda o powstaniu wsi Jednorożec? Historia zachwyca turystów
Według podań, w pradawnych puszczach Mazowsza, gdzie dziś znajduje się wieś, mieszkał stary bartnik, który od lat doglądał dzikich pszczół i zbierał miód. Pewnego dnia, gdy wspinał się na drzewo, by zajrzeć do barci, dostrzegł coś, co wprawiło go w osłupienie. Na polanie, wśród mgieł unoszących się nad ściółką, stało majestatyczne zwierzę o śnieżnobiałej sierści i lśniącym rogu. Wieść o cudownym koniu gwałtownie rozeszła się po okolicy i dotarła aż do księcia Janusza, który uznał to za znak i postanowił osobiście sprawdzić, czy opowieści bartnika są prawdziwe. Kiedy książę wraz z drużyną myśliwych wyruszył do puszczy, zobaczył istotę tak niezwykłą, iż przez chwilę nikt nie miał odwagi unieść łuku.


Jednak, jak głosi legenda, jednorożec nie uciekł. Stał dumnie naprzeciw księcia, jakby świadomie przyjmował swój los. Strzała przeszyła leśną ciszę, a zwierzę upadło, pozostawiając po sobie nie tylko wspomnienie, ale także miejsce, które na zawsze miało nosić jego imię. Na pamiątkę tego wydarzenia książę kazał wznieść myśliwską chatę i nazwał ją Jednorożcem. Z czasem wokół niej powstała osada, która przekształciła się w dzisiejszą wieś.


Choć opowieść brzmi jak bajka, w legendach często kryje się ziarno prawdy. Wiadomo, iż teren ten przez długi czas należał do książąt mazowieckich i był pokryty gęstymi lasami, gdzie rzeczywiście dominowało bartnictwo. Dopiero w XVII wieku osiedlili się tu pierwsi mieszkańcy, a ich potomkowie do dziś pielęgnują dawne tradycje. To właśnie nawiązując do tej niezwykłej historii, w centrum wsi powstał pomnik przedstawiający jednorożca. Stoi przy rondzie i dumnie przypomina o legendzie, dzięki której wieś nosi wyjątkową nazwę.


Co warto zobaczyć w Jednorożcu? Wieś szczyci się ciekawą architekturą
Poza magicznym pomnikiem, który jest niewątpliwie wizytówką miejscowości, w Jednorożcu warto zwrócić uwagę na inne atrakcje. Jedną z nich jest drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w 1918 roku. To klimatyczna świątynia, której historia wiąże się z trudnymi losami regionu. Tuż obok znajduje się dzwonnica z początku XX wieku, przyciągająca miłośników architektury drewnianej.


Spacerując po wsi, można natknąć się na pozostałości dawnych tradycji bartniczych i kurpiowskich. W okolicznych lasach do dziś znajdziesz stare barcie, przypominające o czasach, gdy pszczelarstwo było jednym z najważniejszych zajęć mieszkańców. A jeżeli chcesz zobaczyć więcej, warto zwiedzić pobliskie tereny, np. Chorzele, gdzie czekają zabytkowe budowle lub Przasnysz, który zachwyca klimatycznym rynkiem i historycznymi śladami dawnych Mazowszan.
Czy wierzysz w legendy związane z polskimi miejscowościami? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału