Komisja Europejska pozwała Cypr i Polskę za nieprzestrzeganie przepisów Unii Europejskiej dotyczących opodatkowania osób prawnych.
Według Komisji Cypr (a także Polska, Hiszpania i Portugalia) nie wdrożył dyrektywy UE mającej na celu zapewnienie minimalnej stawki podatkowej dla korporacji międzynarodowych i dużych przedsiębiorstw krajowych.
Dyrektywa została wydana przez Komisję w grudniu 2022 r., dając państwom członkowskim UE czas do końca ubiegłego roku na jej wdrożenie do ustawodawstwa krajowego.
Jednakże Cypr, podobnie jak trzy inne kraje — Hiszpania, Polska i Portugalia — nie uchwaliły niezbędnych przepisów do końca roku i do maja nie podjęły żadnych działań w celu dostosowania się do dyrektywy.
W odpowiedzi Komisja wysłała uzasadnione opinie do wszystkich czterech państw w maju. Teraz, gdy nadszedł październik, a Cypr, podobnie jak trzy pozostałe państwa, przez cały czas nie stosuje się do dyrektywy, Komisja postanowiła podjąć kroki prawne przeciwko rządowi Cypru i rządom trzech pozostałych krajów.
Komisja przyznała, iż „dostrzega znaczące wysiłki” podejmowane przez władze w celu włączenia dyrektywy do ustawodawstwa krajowego, ale zauważyła, iż Cypr i pozostałe trzy kraje „nie poinformowały” Komisji o żadnych postępach.
Obecna dyrektywa UE nakazuje minimalny podatek od osób prawnych dla firm, których całkowity roczny dochód finansowy przekracza 750 milionów euro. Przepisy mają zastosowanie do każdej dużej firmy z spółką dominującą lub zależną w państwie członkowskim UE.
Obecnie ustawowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych na Cyprze wynosi 12,5%, co jest stawką niższą od minimalnej stawki wymaganej przez dyrektywę UE.