Polonia też chciała mieć Jasną Górę. Dziś amerykańska Częstochowa to nie tylko miejsce pielgrzymek

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Amerykańska Częstochowa, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. Pbritti, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons


Klasztor na Jasnej Górze jest nie tylko istotną świątynią dla katolików, ale także symbolem polskości i polskiej historii. Swoją Częstochowę ma także Polonia w Stanach. To tam niedawno gościł prezydent Andrzej Duda, ale "amerykańska Częstochowa" to nie tylko sanktuarium i miejsce pielgrzymek.
Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej położone jest w pobliżu Doylestown w Pensylwanii. W sanktuarium znanym jako "amerykańska Częstochowa" znajduje się dom macierzysty Zakonu Paulinów w Stanach. Podobnie jak Jasna Góra w Polsce, sanktuarium w Doylestown jest popularnym miejscem kultu i pielgrzymek, nie tylko wśród amerykańskiej Polonii, ale także turystów. Działa tam też wyjątkowy ośrodek polonijny, w którym co roku odbywa się prawdziwie polskie święto.


REKLAMA


Zobacz wideo Ania Świątczak wspomina słynne zdjęcie z Aleksandrem Kwaśniewskim [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Gdzie jest amerykańska Częstochowa? Sanktuarium w Stanach powstało w latach 50.
Historia "amerykańskiej Częstochowy" sięga 1951 roku, kiedy paulin o. Michał Zembrzuski przywiózł do Stanów kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, pobłogosławioną przez papieża św. Jana XXIII. Na zgodę na wybudowanie sanktuarium na wzór Jasnej Góry trzeba było jednak poczekać do 1953 roku. To wtedy zarówno Stolica Apostolska, jak i kardynał John Francis O’Hara zgodzili się na założenie klasztoru i budowę sanktuarium na ziemi, którą paulin kupił w Doylestown. W 1955 roku w drewnianej stodole założona została drewniana kaplica, gdzie otwarto centrum kultu maryjnego. Już w tym samym roku do Doylestown przybyła pierwsza pielgrzymka. W latach 60. narodził się plan na rozbudowę sanktuarium. Paulini dokupili ziemię, nie bez finansowej pomocy wiernych.


Dziś to nie tylko świątynia, którą konsekrowano w 1966 roku, w 1000-lecie chrztu Polski, ale także charakterystyczne kolorowe witraże, cmentarz polonijny z Pomnikiem Mściciela poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy w Smoleńsku, pomniki Ignacego Jana Paderewskiego, generała Andersa i polsko-litewskich huzarów, przed którym realizowane są oficjalne uroczystości wojskowe i składane są wieńce. 22 września kolejny pomnik, poświęcony Bohaterom Walki o Niepodległość po 1944-45 roku i "Solidarności", odsłonił prezydent Andrzej Duda.


Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown Fot. materiały prasowe The National Shrine of Our Lady of Czestochowa


Nie tylko sanktuarium. W Amerykańskiej Częstochowie organizowany jest polski festiwal
Co roku w Doylestown odbywa także polsko-amerykański festiwal. Co roku przypada na dwa pierwsze weekendy września. To trwające kilka dni święto pełne atrakcji, historycznych przedstawień, polskich tradycji, jedzenia i regionalnych produktów. Co roku w połowie sierpnia, podobnie jak w Polsce, odbywa się piesza pielgrzymka do sanktuarium. Cała trasa ma ok. 120 km. W pielgrzymce uczestniczy ok. 2000 osób, co roku sanktuarium odwiedza choćby pół miliona wiernych.


W samym Doylestown, poza sanktuarium, ciekawymi atrakcjami są m.in. Mercer Museum, wybudowane z lanego betonu i zamek Fonthill, zbudowane przez znanego archeologa i kolekcjonera, Henry'ego Mercera, a także miejscowy "Central Park" i The Fountain House, będący kiedyś lokalną tawerną. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału