Polacy zachwycają się Wersalem, a mają pod nosem taki klejnot. "Po prostu zachwyca"

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl


"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Polacy często zachwycają się francuską architekturą, zwłaszcza słynnym Pałacem Wersalskim. Mało kto jest jednak świadomy, iż w naszym kraju też jest co podziwiać. Na Śląsku zlokalizowany jest jeden z piękniejszych pałaców w Polsce.
Szukasz idealnego miejsca na weekendowy wypad? Polecamy wybrać się na Śląsk. To właśnie tam bowiem znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zabytków w kraju. Jego bogate wnętrze zachwyca, a malownicza okolica sprawia, iż aż żal wracać do domu.


REKLAMA


Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu


Najpiękniejszy pałac na Śląsku? Ten w Pszczynie przypomina turystom Wersal
Pałac w Pszczynie położony jest na historycznym Górnym Śląsku. Według historycznych zapisków powstał w miejscu średniowiecznego zamku obronnego z epoki Piastów. Zamek przebudowano w XVI wieku na styl renesansowy, a w XVIII wieku - barokowy. Kolejne renowacje z XIX wieku nadały mu wygląd francuskiego baroku z czasów króla Ludwika XIII.


W pałacu znajduje się Muzeum Zamkowe, w którym można podziwiać liczne eksponaty, m.in. z kolekcji Hochbergów. Bogato zdobione wnętrza, piękna sztukateria i wyjątkowe detale architektoniczne sprawiają, iż miejsce to zachwyca nie tylko miłośników historii.


Obiekt przypomina pałac w Wersalu. To miejsce po prostu zachwyca


- stwierdziła na TikToku oczarowana podróżniczka.


Zabytkowa rezydencja magnacka to jednak niejedyna atrakcja w okolicy. Warto również udać się na spacer po Parku Pszczyńskim, a choćby wypożyczyć łódkę i wybrać się na romantyczny rejs po rzece Pszczynce. Po zwiedzaniu można wypocząć w urokliwej herbaciarni Daisy lub odwiedzić pobliską Pokazową Zagrodę Żubrów.


Ile jest w Polsce pałaców? Pięknych rezydencji u nas było niegdyś bez liku
Nie jest tajemnicą, iż Polska zabytkami stoi. Jak podaje Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, w 2015 roku w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) w całym kraju były 4834 dwory i pałace, z czego niestety niemal połowa znajduje się w stanie ruiny. w tej chwili zaledwie ok. 150 miejsc (poza miejskimi) zachowało walory architektoniczno-historyczne, nawiązujące do stanu oryginalnego. Co ciekawe, w 1939 roku w ówczesnych granicach II Rzeczpospolitej istniało aż 19 tys. siedzib ziemiańskich, w tym ok. 15 tys. dworów i ok. 4 tys. pałaców. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału