Polacy na emigracji – niezwykłe historie zwykłych ludzi

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Polacy na emigracji


Według szacunków poza granicami kraju życie ponad 21 milionów Polaków. Jedni dopiero zaczynają swoją przygodę, a inni przywykli już do życia w nowym państwie. Jacy są Polacy na emigracji? Na to i wiele innych pytań krążących wokół motywacji do wyjazdu, przeżytych sukcesów i rozczarowań w swojej nowej książce opowiada Agnieszka Kołodziejska – dziennikarka radiowa i telewizyjna, która bada temat od kilku lat.

O autorce

Często zdarza się, iż obcuję z literaturą napisaną przez osoby, które przyszło mi poznać. Tak też jest w przypadku Agnieszki. Zacznijmy jednak od kilku słów o niej i od przedstawienia Wam sylwetki autorki. Agnieszka to dziennikarka radiowa kojarzona głównie z Radiem Zet. Swoją karierę zaczęła w 1998 roku w łódzkim Radio Classic. Później w jej radiowym życiorysie pojawiło się Radio Pogoda i Radio Złote Przeboje. Od 2014 roku prowadzi także programy telewizyjne w Polsat Play – „Polacy w świecie” i „Polacy za granicą”. Książka jest, wydaje mi się, bezpośrednim efektem, tych ostatnich działań.

Od strony subiektywnej, czyli mojej opinii, Agnieszka to interesująca świata babka, która odnajdzie się w każdej sytuacji! Inteligentna, ale otwarta, przebojowa, ale cicha równocześnie. Poznaliśmy się w przyjemnych, winiarskich okolicznościach i myślę, iż jeszcze nie raz nasze drogi się przetną.

O książce „Polacy na emigracji”

Książka ma 300 stron pełnych ciekawych historii ludzi z całego świata. Użyty krój, jak i rozmiar fontu sprawia, iż strony są czytelne i miło się je „pochłania” wzrokiem. Książka ma nieco grubszą okładkę z fajnym efektem druku wypukłego. Czy czegoś mi w niej brakuje? Trochę tak! Zdjęć, choćby takich amatorskich z Instagrama, albo grafik – na pewno dodałyby one kolejny wymiar do czytanych opowieści.

Książka „Polacy na emigracji” składa się z kilku rozdziałów:

  • Rozdział 1 – Dokąd i dlaczego? Początki
  • Rozdział 2 – Praca – co oni tam adekwatnie robią
  • Rozdział 3 – Porozmawiajmy o związkach
  • Rozdział 4 – Kto Ty jesteś? Polak mały – czyli dzieci na emigracji
  • Rozdział 5 – Polak w sosie własnym
  • Rozdział 6 – Polak w sosie własnym
  • Rozdział 7 – Bezpieczeństwo
  • Rozdział 8 – Język
  • Rozdział 9 – Zostania i powroty

Sugerowana cena detaliczna to prawie 45 zł, ale w wielu księgarniach znajdziecie kilka/kilkanaście zł taniej. Sprawdźcie na stronie wydawnictwa W.A.B.

Co w środku?

Mówiąc o tym, co w środku, zacznę przekornie od tylnej okładki. Według niej „Polacy na emigracji to książka o ludziach, którzy wyjechali z Polski i żyją teraz za granicą. I chociaż powodów emigracji jest tyle, co ludzi emigrujących, to zawsze chodzi o kogoś, kto zwyczajnie chce lepiej żyć”. Jest to podsumowanie bardzo trafne, ale dodam do niego coś od siebie.

Nie znajdziecie w tej książce odpowiedzi na pytanie, czy emigracja to najlepsze wyjście. Znajdziecie natomiast wiele historii prawdziwych ludzi. Jedne radosne, inne smutne, ale wszystkie czytamy ze świadomością, iż „to mogłabym/ mógłbym być ja”. To właśnie one tworzą całość, która daje do myślenia. O to chyba w książkach chodzi, aby uruchamiały szare komórki i inspirowały.

Przechodząc przez kolejne rozdziały książki „Polacy na emigracji”, poznajemy różne aspekty życia emigracyjnego i lepsze i gorsze chwile z nim związane. Znajdziecie w nich wiele nazwisk, miast czy krajów, ale nie musicie zapamiętać wszystkich. Osoby występujące w książce, to sytuacja wyjątkowa, pomimo tego, iż są bohaterami epizodycznymi i zupełnie obcymi sobie ludźmi, to bez nich nie byłoby spójnej całości, która powstała.

Przez całą książkę przewija się sporo postaci. Na początku będą to dla Was osoby obce, ale z każdym kolejnym rozdziałem zaczniecie je mocniej kojarzyć. Ważne jest jednak to, iż książka „Polacy na emigracji” to nie tylko opowieść o Polakach. To podróż przez różne kultury, które możemy poznać, przy okazji rozmowy autorki o codziennym życiu, stosunkach rodzinnych i wielu innych sytuacjach życiowych na emigracji. Książka łamie wiele kulturowych stereotypów, ale niektóre rozmówcy autorki potwierdzają w 100%.

„Polacy na emigracji” – warto ją przeczytać?

Siadając do czytania tej książki, zastanawiałem się, jaki będzie mój odbiór. Byłem niezmiernie ciekaw czy pokazana w niej będzie emigracja od strony pozytywnej z opowieściami jak z bajki, czy amerykańskiego snu, czy raczej negatywnej, historie o zderzeniach z szarą rzeczywistością. Niezależnie od tego, której wersji oczekujecie, nie zawiedziecie się. Spotkacie na kartkach osoby, którym od razu się udało, takie, które zostały brutalnie doświadczone przez życie, ale w końcu osiągnęły swój cel oraz takie, dla których emigracja absolutnie nie była strzałem w dziesiątkę.

Książka ta czyta się łatwo, poznajecie kolejne osoby i ich historie i nie dostajecie jednoznacznej odpowiedzi czy emigracja z kraju to coś dobrego, czy złego. Mówią ludzie, którzy wyemigrowali, a każda z tych osób ma swój bagaż doświadczeń. adekwatnie to oni są autorami tej opowieści.

Czytając opowieści zakończone happy-endem, zastanowiłem się, jakby to było wyjechać stąd, ale póki co zostaję na miejscu, a takie opowieści są doskonałą inspiracją do działania!

Jeżeli ciekawią Was inne książki, o których pisałem, to znajdziecie je tutaj.

Idź do oryginalnego materiału