Ser feta to charakterystyczny produkt, cechujący się określonym smakiem, zapachem i metodą wytwarzania. Jest go zdecydowanie trudniej dostać w sklepie niż ser kanapkowo-sałatkowy, który w wielu przepisach udaje fetę. Różnic między tymi serami jest sporo.
Każdy, kto miał do czynienia z oryginalną fetą, może potwierdzić, iż jej tańsze zamienniki mają inny – choć również słony – smak. Nie znaczy to jednak, iż ser kanapkowo-sałatkowy powinien wylądować w koszu. Kupując taki produkt, zwracaj uwagę na jego skład. jeżeli jest pozbawiony konserwantów i innych ulepszaczy, śmiało możesz wykorzystać go w przepisach, gdzie widnieje ser feta. Pamiętaj jednak, iż sery te znacznie się od siebie różnią.
Przeczytaj także: Ten biały skarb powinni jeść nie tylko seniorzy. Poprawia pamięć i wzmacnia kości
Oryginalny ser feta. Czym się charakteryzuje?
Prawdziwy ser feta jest tradycyjnym, niepasteryzowanym serem pochodzącym z Grecji. Uznaje się go za istotną część kultury i tradycji tego kraju. Warto zauważyć, iż produkt ten jest chroniony przez oznaczenie geograficzne w Unii Europejskiej. Oznacza to, iż artykuły sprzedawane jako „ser feta” muszą spełniać określone standardy i być produkowane zgodnie z tradycyjnymi metodami w określonych regionach Grecji.
Fetę tradycyjnie wytwarza się z mleka owczego, chociaż czasami dodaje się mleko kozie. Składnik dodatkowy stanowi sól morska, której używa się do konserwacji sera. Ser feta nie zawiera konserwantów ani sztucznych dodatków. Po zebraniu mleka jest ono kwaszone dzięki naturalnych kultur bakterii mlekowych. Następnie twaróg poddaje się prasowaniu. Tak przygotowany dojrzewa przez około dwa miesiące w beczkach lub pojemnikach, co nadaje mu charakterystyczną konsystencję i smak.
Prawdziwy grecki ser feta- Pyszności/canva
Feta ma białą lub kremową barwę i charakterystyczną kruszącą teksturę, jest miękka i delikatna, ale nie rozpuszcza się całkowicie. Wewnątrz może mieć nieregularne otwory. Oryginalną fetę charakteryzuje wyrazisty, słony smak z nutą kwasowości. Najczęściej opisuje się ją jako ser intensywny i ostry, ale też przyjemny w smaku.
Ser kanapkowo-sałatkowy. Łatwo dostępny zamiennik fety
Ser kanapkowo-sałatkowy znacznie łatwiej znajdziemy w sklepach. W przeciwieństwie do oryginalnej fety ten rodzaj sera może być produkowany w Polsce. Jest też zdecydowanie tańszy od prawdziwej fety. Wytwarza się go z solonego sera białego powstałego z mleka krowiego. Ser kanapkowo-sałatkowy zwykle ma więcej węglowodanów, a mniej tłuszczu w porównaniu do fety.
Prawdziwa feta jest serem tłustym (ponad 40 proc. tłuszczu w składzie), przy czym jej zamienniki zawierają zwykle do 20 proc. tłuszczu. Produkty te charakteryzują się słonym smakiem, jednakże oryginalna feta, ze względu na to, iż wytwarza się ją z mleka owczego, posiada charakterystyczne dla tego rodzaju nabiału nuty smakowe.