Podróż w Czasie: Zamek Kliczków na Dolnym Śląsku

okiemobiektywu.pl 1 rok temu
Zapraszam Cię w podróż w przeszłość, by poznać fascynującą historię Zamku Kliczków, położonego na terenie malowniczego województwa dolnośląskiego. To miejsce, które wyczekuje na odwiedzających, oferując niezapomniane wrażenia i odskocznię od miejskiego zgiełku. Zaledwie 50 kilometrów oddziela Zamek Kliczków od Żar, co sprawia, iż idealnie nadaje się na weekendowy wypad z miasta.


Zamek Książęcy Kliczków to nie tylko zwykły zamek – to kompleks zamkowy, który posiada bogatą historię sięgającą końca XIII wieku. W tamtych czasach, za rządów piaściańskiego księcia Bolka I Surowego, zamek pełnił funkcję strategicznego punktu obronnego. To właśnie wtedy prawdopodobnie powstało to imponujące założenie obronne, stanowiące ogniwo w łańcuchu umocnionych warowni chroniących księstwo przed ewentualnym najazdem czeskim.

xxx

Pierwsze wzmianki o Castrum Clieczchdorf pochodzą z roku 1297, a zamkowe mury pełniły wówczas funkcję drewniano-murowanej strażnicy o skromnych wartościach rezydenckich. Po śmierci księcia Bolka, zamek Kliczków przeszedł w ręce jego syna, Henryka I Jaworskiego, a później drogą sukcesji – do księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka II.


W 1747 roku, drogą kupna, majątek kliczkowski nabył Seyfried von Promnitz, właściciel rozległych dóbr, m.in. w Pszczynie, Żarach, Borowej i Nowogrodźcu. Kolejne dekady przyniosły zmiany właścicieli, aż zamek przeszedł w ręce rodu Solm-Tecklenburg, pozostając tam do roku 1945. W XIX wieku przeprowadzono renowację renesansowego dworu, dodając neogotycką wieżę i nową ujeżdżalnię, zmieniając także wystrój wnętrz. Obecny układ przestrzenny pałacu zawdzięczamy inicjatywie hrabiego Fryderyka zu Solms-Baruth.


Historia zamku Kliczków nie była jednak pozbawiona niechlubnych momentów. Na początku XX wieku zamek stał się miejscem spotkań niemieckiej arystokracji, w tym również cesarza Wilhelma II. Dramatyczne zmiany nadeszły wraz z wybuchem drugiej wojny światowej, w tym nieudany zamach na Hitlera w 1944 roku. Właścicieli zamku aresztowano, a majątek skonfiskowano. Po wojnie, zamek padł łupem żołnierzy radzieckich i napływającej ze wschodu ludności polskiej. Niestety, zamek popadł w ruinę, a różne próby ratowania go nie przynosiły zamierzonych efektów. Dopiero w 1999 roku zamek przeszedł w prywatne ręce, co dało początek jego pełnej odnowie i adaptacji na ekskluzywny obiekt hotelowy.

Zamek Kliczków to symbol przemijania i odrodzenia, który teraz można odwiedzić i doświadczyć jego niezwykłego uroku oraz piękna. To fascynujące miejsce na Dolnym Śląsku, które łączy w sobie historię, kulturę i wyjątkową atmosferę. jeżeli szukasz inspirującej destynacji na weekendowy wypad, Zamek Kliczków jest doskonałym wyborem.

Inne miejsca warte odwiedzenia: MAPA
GPS: 51°20′10,84″N 15°26′01,25″E
Idź do oryginalnego materiału