Podlaskie wzmacnia turystykę: 20 mln zł dla przedsiębiorców w ramach szlaku Pisa–Narew i druga tura bonu turystycznego

ttregionalna.pl 1 tydzień temu

– Zachęcamy wszystkich, aby odwiedzali województwo podlaskie w najbliższe wakacje i korzystali z bonu turystycznego, a przedsiębiorców do współpracy z PFRR i sięgania po atrakcyjne pożyczki – mówił marszałek Łukasz Prokorym podczas środowej (17 czerwca) konferencji prasowej. Zaprezentowano podczas niej najważniejsze założenia dwóch projektów wspierających rozwój turystyki w regionie.

–Będziemy dążyli do tego, aby sektor turystyczny rozwijał się w całym województwie. Zarówno bon, jaki budowa infrastruktury wzdłuż rzek Pisa i Narew wpisują się w te plany. Dopingujemy lokalne środowiska do tworzenia wspólnej oferty i promocji atrakcji zarówno w regionie, jaki poza jego granicami– powiedział Bogdan Dyjuk.

Preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców

I tak w ramach programu Pisa–Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej, realizowanego z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, uruchomiono 20 mln zł w formie preferencyjnych pożyczek dla przedsiębiorców z branży turystycznej.

Oprócz tworzenia nowych atrakcji w gminach zależy nam również na rozwoju lokalnych przedsiębiorców działających wzdłuż szlaku podkreślił marszałek.

Z programu mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności muszą one zgłosić się do Systemu Identyfikacji Podmiotów. Następnie – za pośrednictwem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – możliwe jest podpisanie listu intencyjnego z samorządem województwa, co otwiera drogę do ubiegania się o pożyczki oprocentowane na poziomie 1 proc.

–Przedsiębiorcy oferujący komplementarne usługi i wpisujący się w założenia turystyki zrównoważonej, którzy przygotują ofertę dla konkretnych grup docelowych, określonych w formularzu, mogą otrzymać pożyczkę na bardzo preferencyjnych warunkach. Nabór ruszył 1 czerwca br.– informowała Katarzyna Sadowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Turystyki.

Środki będzie można przeznaczyć m.in. na rozwój wypożyczalni sprzętu, bazy noclegowej oraz usług gastronomicznych.

Podlaski Bon Turystyczny po raz drugi

Podczas konferencji zapowiedziano także kolejną edycję Podlaskiego Bonu Turystycznego. Nabór wniosków rozpocznie się 20 czerwca w godzinach 11-12, a pobyty będą realizowane od 1 lipca do 31 sierpnia. Pula środków wynosi 900 tys. zł.

–Program zakłada dofinansowanie w wysokości 300zł na osobę. Warunkiem jest rezerwacja minimum trzech kolejnych noclegów w obiekcie biorącym udział w programie– poinformowała Marta Grzelak z Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Dodatkowo program został zasilony kwotą 1 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki, która trafi m.in. do posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz seniorów.

Warto przypomnieć, iż podczas pierwszej edycji bonu najczęściej wybierano pobyty w ośrodkach wypoczynkowe i hotelach 3-gwiazdkowych w powiatach białostockim, hajnowskim i augustowskim. Wśród gmin liderami były Białowieża, Białystok i Augustów. Turyści skorzystali łącznie z 804 usług dodatkowych, takich jak wyżywienie, wynajem sprzętu czy usługi SPA i wellness.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Idź do oryginalnego materiału