Aby odpowiedzieć na pytanie, portal skiinfo.pl postanowił przeprowadzić dokładne pomiary. Korzystając z map Google Earth i narzędzia "linijka", autorzy zmierzyli rzeczywiste długości, co pozwoliło stworzyć rzetelny ranking najdłuższych stoków narciarskich w kraju. Pomiary były wykonywane od najwyżej położonej stacji wyciągu do najniższej, zgodnie z przebiegiem tras oznaczonych na mapach ośrodków.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak stoki przetrwały trudny sezon narciarski? "Inflacja zaważyła na przepustowości", "Koszty mocno wzrosły "
Najdłuższy stok narciarski w Polsce. Miejsce, które przyciąga tłumy
Najdłuższy stok w Polsce znajduje się w Zakopanem, na Kasprowym Wierchu. Trasa wiedzie przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic, a jej długość wynosi 5,4 km. Zaczyna się na wysokości prawie 2000 m, a kończy na 1073 m, co daje różnicę 927 m. Jest to miejsce przeznaczone dla doświadczonych narciarzy, oznaczone kolorem czarnym przez strome i wymagające odcinki. Ze względu na ochronę środowiska nie jest sztucznie naśnieżane, dlatego warunki narciarskie są uzależnione od dostaw świeżego śniegu.
Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce. Top 5 stoków, które warto odwiedzić
Drugą pozycję w rankingu zajmuje trasa w Korbielowie, prowadząca z Pilska do Baby, o długości 4,4 km i różnicy wysokości 757 m. Stok jest idealny dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Podium zamyka Szczyrk COS ze Skrzycznego o długości 3,3 km i różnicy wysokości 704 m. Trasa jest przeznaczona dla osób zaawansowanych i może pochwalić się statusem FIS, dzięki czemu mogą być na niej rozgrywane oficjalne krajowe i międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim.
Czwarte miejsce wędruje do Szklarskiej Poręby - Ski Arena Szrenica o długości 3,1 km i różnicy wysokości 587 m. Górna część przeznaczona jest dla doświadczonych miłośników nart, dolna dla początkujących. Zestawienie kończy stok w Wierchomli, z Jaworzynki do Szczawnika o długości 2,6 km i różnicy wysokości 373 m. Jest to łagodna trasa narciarska, odpowiednia dla początkujących i średniozaawansowanych osób.