Wielkoformatowe płyty wyglądają fantastycznie w dużych pomieszczeniach, co zwiększa efekt przestronności. Są doskonałym wykończeniem otwartych przestrzeni, np. gdy salon jest połączony z kuchnią. Na rynku znajdziemy liczne kolekcje płytek wielkoformatowych, które służą nie tylko jako okładzina podłogi, ale także okładzina ścian. Można stosować płytki z różnymi teksturami, a choćby tworzyć niepowtarzalne, wielkoformatowe mozaiki.
Carrara płytki marmurowe w jakości premium | źródło: www.decortiles.comMożemy wybrać płytki z różnymi wzorami i teksturami, w tym inspirowane strukturą naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno. Producenci dbają o naprawdę wysoką jakość wielkoformatowych płyt, więc choćby z niewielkiej odległości trudno zauważyć, iż mamy do czynienia tylko z imitacją drewna lub innego materiału. Możemy wybrać płytki z matową lub błyszczącą powierzchnią, polerowane i pół-polerowane, szkliwione, gładkie lub z wzorem i fakturą. Szczególną popularnością cieszą się płytki rektyfikowane, które nie wymagają stosowania fug. Dzięki brakowi widocznych połączeń między płytami, szczególnie na ścianach, możemy uzyskać efekt jednolitej powierzchni. W przypadku podłóg zaleca się jednak stosowanie fugi, aby w minimalnej szczelinie pomiędzy płytkami nie gromadził się brud. Warto wówczas zastosować cienką fugę o szerokości 1-2 mm.
W sklepach najczęściej można znaleźć duże płytki wielkoformatowe ścienne o wymiarach 25 x 70 lub 30 x 100 cm, a podłogowe do choćby 120 x 180 cm. Układanie płytek wielkoformatowych wymaga większej dokładności niż standardowych. Można je układać również na systemach suchej zabudowy, m.in. na podłodze z elementów jastrychowych specjalnie zaprojektowanych do tego celu. W przypadku klejenia wielkoformatowych gresów lub płyt kamiennych o niskiej nasiąkliwości wodą oraz nierównych powierzchniach bocznych i dolnych, zaleca się stosowanie specjalnych zapraw. Klej powinien mieć adekwatności tiksotropowe (po dodaniu wody przyjmuje upłynnioną postać). Dokładne wypełnienie przestrzeni pod wielkoformatową płytą (nieosiągalne w przypadku tradycyjnych zapraw klejących) nie narazi jej na pęknięcia.
ZOBACZ WSZYSTKIE PŁYTKI CERAMICZNE >>>
Wielkoformatowe płyty podłogowe i ścienne raczej nie są zalecane do małych łazienek czy WC. Czasami jednak można rozważyć ich zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach, jeżeli użyjemy naprawdę dużych i jasnych płytek. Jasne kafelki zawsze optycznie powiększają pomieszczenie. Warto również pamiętać, iż efekt ten szczególnie uwydatnia błyszcząca, odblaskowa powłoka – a więc płytki szkliwione. Matowe powierzchnie pochłaniają światło, co powoduje, iż wnętrze wydaje się mniej przestronne. W przypadku płyt o różnej długości boków istotny jest również kierunek ich ułożenia – w zależności od potrzeb, odpowiednio układając płyty możemy wizualnie poszerzyć lub zwęzić pomieszczenie.