Płytki rektyfikowane - bezfugowa okładzina z płytek

in360.pl 8 lat temu

Płytki rektyfikowane pozwalają na stworzenie oryginalnej aranżacji łazienki. Efekt, który można uzyskać to ściany i podłogi, które wyglądają jak jedna powierzchnia łazienki. Powstają one po mechanicznym obcięciu lub zeszlifowaniu ich brzegów, dzięki czemu mają regularne brzegi i takie same rozmiary.

http://www.tilemart.co.uk/global/media/roomset/resized/1389023613-5182.jpg

Podczas urządzania mieszkania mamy do wyboru płytki kalibrowane bądź rektyfikowane. Płytki te różnią się od siebie metodą wykończenia czyli ustalenie rzeczywistego wymiaru płytek.

Płytki kalibrowane czy płytki rektyfikowane

Płytki wytwarzane są poprzez wypalanie gliny w bardzo wysokich temperaturach. Przyczynia się to do powstawania wyrobów, które różnią się od siebie nie tylko tylko tonacją, ale przede wszystkim rozmiarem i brzegami.

https://www.tfo.com.au/tiles-images/concrete-floor.jpg

Po pierwszym etapie produkcji są poddawane procesowi kalibracji lub rektyfikacji.

Kalibracja płytek polega na sortowaniu ich względem zbliżonych rozmiarów - czyli tym samym kalibrze. Powinno się przyjąć, iż im większy rozmiar płytki tym większe mogą być różnice wymiarowe.

Aby uniknąć kłopotów z różnicami w rozmiarach, możemy zdecydować się na zakup płytek rektyfikowanych, czyli tych które były oddane mechanicznej obróbce brzegów płytki. Płytki rektyfikowane charakteryzują się tolerancją wymiarową, która nie przekracza 0,2 m na każdym z boków. Brzegi płytek są minimalnie fazowane, czyli mają niezauważalnie zaokrąglone brzegi. Rektyfikacja płytek pozwala na uzyskanie płytek o równej powierzchni.




Z fugą czy bez?

Nie jest prawdą, iż płytki rektyfikowane kładzie się na styk. Zalecane jest, żeby układać je z minimalną fugą 0,5 - 1,5 mm. Fugi powinny być stosowane, ponieważ niwelują różnice w rozmiarach płytek, jak również spełniają rolę mikro-dylatacji, a więc zapobiegają pękaniu płytek w czasie ich eksploatacji. Dodatkowo wypełniają one szczeliny między płytkami, gdzie zbiera się brud.

Decydując się na rozwiązanie bezfugowe, zaleca się pozostawienie szczeliny dylatacyjnej między płytkami, żeby uniknąć pęknięć które mogą wynikać chociażby z pracy samego budynku. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala uniknąć uszkodzenia płytek podczas ewentualnego remontu - skuwając jedną płytę nie uszkodzimy drugiej. Pozostawienie subtelnej fugi nie umniejszy efektu jednolitej okładziny, w dalszym ciągu będzie ona prawie niewidoczna.

http://thisweekonlot.com/wp-content/uploads/2015/10/rectified-porcelain-floor-tile.jpg

Montaż

Montaż okładziny bezfugowej zależy przede wszystkim od równej powierzchni. W przypadku płytek układanych z szeroką fugą pozostaje możliwość manipulowania spoiną, aby zniwelować niedoskonałości. Po wyrównaniu powierzchni płytki są klejone. W przypadku płytek rektyfikowanych, wymagane jest użycie specjalnie przystosowanej do tego typu zaprawy. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku klej wodoodporny i wodoszczelny. Najbezpieczniejszą metodą jest zastosowanie metody dwustronnej - czyli nałożeniu zaprawy klejącej zarówno na podłoże jak i na płytki. Taka metoda daje pewność, iż powierzchnia będzie solidnie przytwierdzona. Użycie produktu wodoodpornego zapewni nam trwałość i odporność całej okładziny.

Zastosowanie płytek rektyfikowanych

Płytki rektyfikowane stosowane są w miejscach, gdzie wcześniej były stosowane płytki kalibrowane. Nadają się do łazienki, salonu czy pokoju kąpielowego. Charakteryzuje je bardzo duża dokładność wymiarowa, dlatego też powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy uzyskać efekt idealnej, gładkiej, minimalistycznej powierzchni.

Płytki rektyfikowane szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku produktów które mają na celu imitować materiały naturalne, takiej jak drewno czy kamień, jak również w przypadku wyboru płytek o większym formacie.

Idź do oryginalnego materiału