Płytki patchwork, które pokochali projektanci wnętrz

in360.pl 5 lat temu

Patchwork to metoda szycia, która łączy małe, wielokolorowe elementy w większą, dopasowaną całość. Technika ta stosowana jest również w przypadku płytek ceramicznych, zarówno ściennych, jak i podłogowych. Wzór uzyskany dzięki kombinacji płytek o tym samym rozmiarze, ale różniących się kolorem lub motywem, jest bardzo efektowny. Z tego powodu patchworkowe kafelki świetnie wyglądają we wnętrzach, w których można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa aranżacyjnego. Doskonale wpisują się w aranżacje w stylu eklektycznym, wiejskim, skandynawskim lub choćby nowoczesnym.

Fot. Aranżacja łazienki z płytkami patchwork

Skąd trend na płytki patchworkowe?

Współcześni projektanci wzorują się na kaflach sprzed wieków, używanych między innymi w krajach arabskich, na przykład w Maroku, gdzie do dziś produkowane są piękne, intensywnie kolorowe cementowe płytki. Elementy wykończeniowe tego typu znaleźć można również w Hiszpanii i Portugalii. Kilka lat temu moda na kolory i wzory typowe dla państw Europy południowej, łacińskiej oraz państw arabskich dotarła na Zachód. w tej chwili typ płytek patchwork stał się jednym z najgorętszych trendów wyposażenia wnętrz.

Czym się charakteryzują?

Najpopularniejsze płytki patchworkowe charakteryzują się misternymi dekorami utrzymanymi w jednolitej gamie kolorów – od grafitu, poprzez różne odcienie szarości, po biel. Sukces zawdzięczają stonowanym kolorom połączonym z oryginalnym wzorem lub kształtem (są dostępne nie tylko jako kwadraty, ale także jako sześciokąty, arabeski lub romby). W rezultacie możliwe jest łatwe dopasowanie płytek do różnorodnych stylów wystroju. Patchworkowe wzory mogą także łączyć kilka żywych kolorów, takich jak niebieski, żółty, czerwony, zielony.

W najnowszych ofertach producentów zauważalne jest również zainteresowanie geometrią. Pojawiają się wzory patchworkowych płytek oparte na podstawowych kształtach – kołach, prostokątach lub kwadratach. Co ciekawe, rosnącą popularnością cieszą się również patchworkowe płytki na ścianę lub podłogę, które wyglądają jak celowo uszkodzone i postarzone, np. ich krawędzie są nierówne. Widoczne mogą być także pęknięcia.

Gdzie ułożyć płytki patchworkowe?

Ten rodzaj glazury sprawdzi się doskonale w kuchni, łazience, a także w korytarzu czy na tarasie. Ze względu na to, iż płytki typu patchwork są niezwykle dekoracyjne, warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym zostaną położone. Aby uniknąć wizualnego chaosu, możemy ułożyć wzorzyste płytki tylko na jednej, ograniczonej powierzchni, na podłodze lub na ścianie. Płytki patchworkowe wyglądają niezwykle interesująco np. na kuchennym blacie bądź jako okładzina ściany przy wannie czy umywalce.

Płytki patchwork

ZOBACZ WSZYSTKIE PŁYTKI CERAMICZNE >>>

Czy mają zalety takie płytki?

Tak, jak najbardziej :) Patchworkowe płytki mają wiele zalet i pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną. Tak samo, jak inne kafle, są odporne na brud i uszkodzenia. Do ich czyszczenia mogą być stosowane choćby silne chemikalia. dzięki tego rodzaju płytek łatwo wyznaczymy poszczególne strefy w pomieszczeniu – np. oddzielimy strefę kąpielową od sanitarnej w łazience. Ten materiał wykończeniowy sprawdzi się także doskonale na ścianie prysznica. Rozwiązanie to może być również przydatne, gdy mamy pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym. Patchwork oddzieli wówczas część kuchenną od części wypoczynkowej. jeżeli chcemy, aby wystrój wnętrza przyciągał uwagę i był oryginalny, płytki patchworkowe to doskonały wybór.

Idź do oryginalnego materiału