Płytki lastryko - trend, który nieustannie powraca

in360.pl 2 lat temu

Czym jest lastryko? To mieszanka kamionkowych, kolorowych grysów, które są spojone białym bądź szarym cementem. Często możemy się także spotkać z określeniem “lastriko” bądź “terazzo”. Lastryko to konglomerat o naprawdę długiej historii. Możemy go pamiętać z dawnych lat, gdy królował w łazienkach, na parapetach czy klatkach schodowych. Zupełnie niesłusznie jest kojarzony z kiczem. w tej chwili wraca do łask, co można zauważyć w światowych trendach. Czołowi projektanci i architekci chętnie wybierają płytki lastryko, urządzając oryginalne, a zarazem odważne wnętrza. Tym razem lastriko przybiera bardziej wyrafinowaną formę.

Skąd pochodzi i jak powstaje lastryko?

Lastryko jest materiałem, który tworzy się z połączenia cementu, grysu, barwników i wody. Potocznie lastriko nazywa się sztucznym kamieniem. Do jego produkcji wykorzystuje się m.in. granit, bazalt czy marmur. Materiał ten powszechnie stosowano już w starożytności. Warto jednak dodać, iż triumfy święcił w dwudziestoleciu międzywojennym we Włoszech. Właśnie stąd nazwa terazzo. W Polsce popularność zyskał w okresie PRL-u. Każdy pamięta parapety, okładziny ścian i podłóg w stylu lastryko. Najczęściej można je było zobaczyć w szpitalach, kinach bądź szkołach.

Płytki lastryko - wytrzymałość

Prawdziwe lastryko jest materiałem skomplikowanym w produkcji. To dlatego powstał pomysł, aby wykorzystać ten oryginalny wzór do produkcji płytek ceramicznych. Płytki lastryko pozwalają na niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Co istotne, są wytrzymałe i odporne na ścieranie. W ofercie można znaleźć rozmaite kolekcje płytek, które umożliwiają kreowanie innowacyjnych połączeń strukturalnych oraz kolorystycznych.

Jak wykorzystać płytki lastryko we wnętrzach?

Dzisiejsze technologie sprawiają, iż płytki bardzo wiernie odwzorowują terazzo i nie musimy się ograniczać, jeżeli chodzi o ich kolory czy wymiary. Producenci płytek lastryko zadbali o to, aby można je było wykorzystać w salonie, łazience, kuchni, na klatkach schodowych. Warto podkreślić, iż płytki lastryko zapewniają możliwość stosowania ogrzewania podłogowego. Kolorowa powierzchnia sprawia, iż zabrudzenia są trudniej widoczne. Cena płytek podłogowych i ściennych jest bardzo atrakcyjna, dlatego jest to rozwiązanie na każdą kieszeń.

Płytka gresowa IH Selection A135906 60x60
Marazzi D_Segni Scaglie Mix Scaglie 20x20
Marazzi płytka łazienkowa M0KY dekoracyjna
Soloss Brise Black 60x120- Płytka ceramiczna

Płytki lastryko - do jakich łazienek pasują?

Płytki imitujące lastryko występują w najróżniejszych wybarwieniach czy wykończeniach powierzchni. Przeważnie lastriko kojarzymy z oryginalną podłogą, jednak równie dobrze wzór sprawdzi się na ścianach, obudowie wanny czy także dodatkowych elementów. Najlepiej płytki lastryko sprawdzą się w duecie z minimalistycznym wystrojem. Uzyskamy dzięki temu efekt nowoczesności z nutą vintage.

Gdy myślimy o lastryko z przeszłości, przeważnie kojarzymy szarości lub czerń. Współcześnie płytki lastryko utrzymane są w podobnej tonacji, jednak pojawiają się bardziej odważne alternatywy. Można zdecydować się na kolekcje, które nadają wnętrzom oryginalnego klimatu. W prostych wnętrzach warto wprowadzić element koloru, np. płytki lastryko w odcieniach niebieskiego, zielonego, żółtego czy wielobarwne. Coraz więcej osób odchodzi od bieli, szarości i czerni w kuchniach i łazienkach. W ich miejsce pojawiają się oryginalne aranżacje, które mają podkreślić upodobania i charakter domowników.

Co istotne, choćby w niewielkich pomieszczeniach można zastosować płytki lastryko. Są one pięknym tłem dla lustra, umywalki czy innego elementu w danej przestrzeni. Bez wątpienia warto się do nich przekonać, tworząc niebanalne aranżacje zgodne z najnowszymi trendami.

Idź do oryginalnego materiału